Przejdź do zawartości

2005-07-04: Pocisk wystrzelony z sondy Deep Impact uderza w kometę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 4 lipca 2005
Zderzenie z kometą

Jak spodziewali się naukowcy i astronomowie, pocisk wystrzelony z sondy Deep Impact, stworzonej przez NASA zderzył się dzisiaj nad ranem z kometą Tempel 1. Miało to miejsce około godziny 7:45 czasu letniego środkowoerupejskiego (CEST, 5:45 UTC).

Wkrótce po tym wydarzeniu, NASA wydała krótką informację prasową o tym wydarzeniu, ze wstępną informacją na temat tego zderzenia. Konferencja prasowa została zaplanowana na godzinę 11 czasu polskiego.

Artystyczna wizja zderzenia

Deep Impact jest sondą kosmiczną, stworzoną przez NASA w celu zbadania składu wnętrza komety. Poprzednie misje mające podobny cel, takie jak Giotto i Stardurst, miały na celu jedynie fotografowanie komet z możliwie niewielkiej odległości, oraz sprawdzenie ich powierzchni, bez lądowania, ani zderzania się z nimi. Misja Deep Impact jest więc pierwszą okazją do poznania tajemnic, które mogą skrywać komety.

Członkowie zespołu nadzorującego misję Deep Impact świętujący jej powodzenie

O tym, jak ważna dla NASA jest ta misja, może świadczyć fakt, że sonda kosztowała blisko 330 milionów dolarów.

Cele naukowe

[edytuj | edytuj kod]

Misja sondy Deep Impact pomoże odpowiedzieć na podstawowe pytania na temat komety, takie jak:

  • Czy cała kometa jest zrobiona z tego samego materiału, czy też jej wnętrze różni się od powierzchni?
  • Czy cała kometa jest zbudowana z materiału o tej samej gęstości?
  • Czy wnętrze komety zawiera jakikolwiek materiał, który niezmieniony przetrwał w niej od początku jej istnienia, czyli z okresu formowania się Układu Słonecznego?

Naukowcy mają nadzieję, że te zagadki zostaną, choćby częściowo, rozwiązane przy pomocy danych zebranych w czasie misji Deep Impact. Na przykład, rozmiar i kształt krateru, w który uderzył pocisk, powie naukowcom, jak gęsty jest materiał budujący kometę.

Multimedia na stronach NASA

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]