Pierwszy w Polsce Harcerski Klub Wikipedystów rozpoczyna działalność

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 30 kwietnia 2020
Logo Harcerskiego Klubu Wikipedystów.png

Od poniedziałku trwają czynności związane z powołaniem do życia pierwszego Harcerskiego Klubu Wikipedystów.

Harcerski Klub Wikipedystów to pierwszy w historii harcerstwa klub specjalnościowy[uwaga 1], którego działania skupiać się będą na odkrywaniu potencjału projektów siostrzanych w ramach potrzeb i aktywności działalności organizacji harcerskich. Nabór trwa nieprzerwanie od poniedziałku: w ciągu 4 dni jego szeregi zasiliły 24 osoby (stan na 30 kwietnia 2020). Klub deklaruje gotowość do współpracy z każdą jednostką harcerską. Wstąpić do niego można niezależnie od wieku oraz zainteresowań.

Podstawowe zadania, jakie Harcerski Klub Wikipedystów deklaruje w swoim programie założycielskim, obejmują realizację 8 projektów Fundacji Wikimedia.

Projekt siostrzany Deklarowane działania klubu
Wikipedia-logo.png
Wikipedia Publikowanie artykułów o znanych osobistościach, jednostkach harcerskich i wydarzeniach, które przeszły do historii.
WiktionaryPl nodesc.svg
Wikisłownik Budowanie słownika socjolektu harcerskiego.
Wikisource-logo.svg
Wikiźródła Publikowanie dawnych książek harcerskich i o harcerstwie oraz publikowanie samodzielnie wykonanych tłumaczeń takich dzieł z języków obcych.
Wikibooks-logo.svg
Wikibooks Wydanie rozlicznych poradników harcerskich (i innych, które mieszczą się w sferze zainteresowań harcerzy).
Wikinews-logo-51px.png
Wikinews Zamieszczanie relacji prasowych z bieżących wydarzeń harcerskich.
Wikiquote-logo.svg
Wikicytaty Zbieranie cytatów i wypowiedzi harcerskich autorytetów, które z różnych powodów są godne zapamiętania.
Wikivoyage-Logo-v3-icon.svg
Wikipodróże Tworzenie wygodnych w użytku przewodników turystycznych, opracowanych przez drużyny wędrownicze i innych miłośników turystyki.
Commons-logo.svg
Wikimedia Commons Publikowanie grafik harcerskich (w tym również 3D), animacji i filmików autorstwa członków klubu.


Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Obecnie jeszcze nieformalny. Specyfika harcerskich działań promuje inicjatywy oddolne, uformalizowanie jednostki wymaga opracowania planu pracy, który jest następnie zatwierdzany przez komendanta wyższej instancji (jest to procedura trwająca nawet tygodniami). Gdyby do tego czasu nie odbywały się działania związane z naborem do nowej jednostki, inicjatywa by mogła wygasnąć. Aby jednostka harcerska, którą jest klub specjalnościowy, działała, jej członkowie muszą ją poznawać w działaniu (jest to jedna z cech metody harcerskiej).

Źródła[edytuj | edytuj kod]