Pierwszy dzień Bożego Narodzenia: trzy katastrofy lotnicze

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 25 grudnia 2012
N icon society.png

W pierwszy dzień Bożego Narodzenia 2012 roku wydarzyły się w świecie trzy katastrofy lotnicze: rano cywilny samolot rozbił się w Mjanmie (d. Birma), a wieczorem wojskowy - w Kazachstanie. Trzecia katastrofa - śmigłowca - miała miejsce na Ukrainie.

W Mjanmie, kilka kilometrów przed lotniskiem w Heho samolot cywilny typu Fokker-100 linii Air Bagan rozbił się ok. godziny 9:00 rano czasu lokalnego podczas awaryjnego lądowania na drodze, potrącając jadących drogą na motocyklach mężczyzn, z których jeden zmarł. Zginął także 11-letni pasażer samolotu; pozostali pasażerowie (ponad 60 osób) uszli z życiem, ale jedenastu odniosło rany.

Wieczorem w Kazachstanie, ok. godz. 19:00 czasu miejscowego, wojskowy samolot An-72 wiozący dwudziestu oficerów służby granicznej Kazachstanu (wśród nich był dowódca tej służby, płk. Turganbek Stambekow) oraz siedmiu członków załogi rozbił się 20 km przed lotniskiem w Szymkencie, przy granicy z Uzbekistanem.

Trzeci wypadek miał miejsce w Obwodzie Kirowohradzkim na Ukrainie. W wypadku śmigłowca Mi-8 należącego do ministerstwa spraw wewnętrznych zginęło wszystkich pięć znajdujących się na pokładzie osób: trzech członków załogi i dwóch inżynierów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]