2022-05-28: Pierwsza debata Thomasa Piketty'ego w Polsce
W piątek, 26 maja 2022 roku w warszawskiej Świetlicy Krytyki Politycznej odbyło się pierwsze w Polsce spotkanie z francuskim ekonomistą Thomasem Pikettym
Debata związana była z wydanym niedawno po polsku „Kapitałem i ideologią” Piketty'ego i odbywała się w ramach jubileuszu 20–lecia „Krytyki Politycznej”. W przeciwieństwie do „Kapitału w XXI wieku” w swojej nowej książce Piketty sporo uwagi poświęca państwom postkomunistycznym. Twierdzi, że pozbawiony wiary w sprawiedliwość społeczną postkomunizm stał się najlepszym sojusznikiem „turbokapitalizmu”. Uczestnicy starali się również znaleźć odpowiedzi na pytania Jakie znaczenie mają argumenty ekonomiczne dla wybuchu, przebiegu i zakończenia wojny? Jak powinna wyglądać dobrze poprowadzona odbudowa, a także odnowa stosunków polityczno-gospodarczych na świecie? Jaką cenę powinna zapłacić Rosja? Jaką pomoc powinna otrzymać Ukraina? Czy największym wygranym konfliktu będą USA, a może Chiny? Jak Zachód, nie ulegając Rosji, powinien przeciwdziałać kryzysowi energetycznemu, żywnościowemu i uchodźczemu?
Zapis wideo ponad dwugodzinnej dyskusji Sławomira Sierakowskiego i uczestników spotkania z Thomasem Piketty'm zamieszczono wczoraj na stronie internetowej „Krytyki Politycznej”.
W kwietniu i w maju bieżącego roku Michał Sutowski z Krytyki Politycznej w sześciu podkastach omawiał „Kapitał i ideologię” Thomasa Pikettego. Nagrania bezpłatnie dostępne są m.in. na profilu Krytyki Politycznej na SoundCloud.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Thomas Piketty w rozmowie ze Sławomirem Sierakowskim – Krytyka Polityczna, 27.05.2022
- Marcin Wroński – Gdzie w opowieści Piketty’ego znajduje się Polska? – Krytyka Polityczna, 26.05.2022
- Michał Sutowski – Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs – Krytyka Polityczna, 21.05.2022