2013-07-11: PiS złoży projekt ustawy o ustanowieniu Krzyża Wschodniego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 11 lipca 2013

11 lipca 2013 roku w Sejmie Mariusz Błaszczak, Adam Lipiński i Krzysztof Szczerski z Prawa i Sprawiedliwości poinformowali, że klub ten złoży jeszcze w tym tygodniu projekt ustawy "O ustanowieniu Krzyża Wschodniego". Krzyż byłby wręczany jako wyraz szacunku i pamięci o osobach niosących pomoc Polakom prześladowanym ze względu na ich narodowość na Wschodzie w latach 1937–1959.

Według projektu Krzyż Wschodni będzie nadawał Prezydent RP na wniosek ministra spraw zagranicznych.

Prawo i Sprawiedliwość na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie RP poinformowało, że w głosowaniu nad uchwałą upamiętniającą rocznicę zbrodni wołyńskiej zagłosuje tak, żeby była mowa o ludobójstwie.

Uchwała ta wzbudza w Sejmie kontrowersje. Platforma Obywatelska i Ruch Palikota chcą, żeby w uchwale była mowa o czystce etnicznej noszącej znamiona ludobójstwa, natomiast pozostałe kluby (Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Solidarna Polska) chcą, aby wydarzenie to zostało nazwane ludobójstwem.

PO uważa, że takie delikatniejsze sformułowanie nie odbije się negatywnie na stosunkach polsko-ukraińskich. Przypomnijmy, że część Ukraińców uważa członków UPA, którzy m.in. mordowali Polaków na Wołyniu, za bohaterów narodowych. Rząd sądzi, że nazywanie tego wydarzenia ludobójstwem źle wpłynie na relacje między państwami.

Ruch Palikota uważa, że Ukraina sama powinna rozliczyć się ze swoją historią.