2009-10-27: Paul Haggis, reżyser filmowy i zdobywca Oskara porzuca Scjentologię
Paul Haggis, reżyser filmowy i zdobywca Oskara oświadczył rzecznikowi prasowemu Scjentologów, Thomasowi Davisowi, że zdecydował się opuścić Kościół Scjentologów, którego członkiem był 35 lat.
List Haggisa skierowany do Davisa został umieszczony na blogu Marty'ego Rathburna, byłego wysokiego rangą członka kościoła. Haggis otrzymał Oskara za film Miasto gniewu (2004), którego był scenarzystą, producentem i reżyserem.
Rathbun nie był jedynym, który stwierdził autentyczność listu wysłanego przez Haggisa. Również gazeta The Hollywood Reporter potwierdziła to w rozmowie z przyjacielem reżysera. Rathbun wyraża się krytycznie o obecnym przywódcy Scjentologów na swoim blogu. W swoim liście to Davisa, Haggis napisał, że w St. Petersburg Times przeczytał o zarzutach kierowanych pod adresem Davida Miscavige, jakoby znęcał się on fizycznie nad członkami kościoła. Haggis skrytykował również sposób, w jaki Kościół Scjentologiczny próbuje oczerniać byłych członków, którzy odważyli się przeciwstawić organizacji.
Haggis wyraził w liście do Davisa niezadowolenie z faktu, że oddział Scjentologów w San Diego w stanie Kalifornia poparł tak zwaną Propozycję 8. Propozycja 8 to akt prawny odbierający parom homoseksualnym w Kalifornii prawo do zawierania związków małżeńskich.
Poglądy Scjentologów na temat homoseksualności są również kontrowersyjne. We wstępie do swojej książki Dianetics, L. Ron Hubbard opisuje zjawisko homoseksualności jako seksualną perwersję. Haggis napisał do Davisa, że nie chce być członkiem „organizacji, gdzie obrażanie homoseksualistów jest w pełni tolerowane” i stwierdził, że takie zachowanie jest „niewybaczalne”.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Paul Haggis quits Scientology – London Free Press, 26 października 2009
- Brittany Nielsen – Hollywood director publicly leaves the Church of Scientology – 26 października 2009