Przejdź do zawartości

Partia Razem zagłosuje za wotum zaufania dla rządu Tuska, ale nie wejdzie w jego skład

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 11 listopada 2023
Logo partii Lewica Razem

10 listopada 2023 roku ogłoszono podpisanie umowy koalicyjnej potencjalnego rządu Donalda Tuska. Tego samego dnia partia Razem oświadczyła, że zagłosuje za wotum zaufania, ale nie wejdzie do rządu, ponieważ nie wpisano do umowy ich postulatów.

Partia Lewica Razem startowała w wyborach parlamentarnych 2023 z list Nowej Lewicy i w sejmie X kadencji ma 7 posłów i 2 senatorów. W rozmowach nt. umowy koalicyjnej jako przedstawiciele Nowej Lewicy brali udział Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty.

Partia Razem deklaruje, że ich przedstawiciele oceniają atmosferę rozmów jako przyjazną, jednak nie udało się przekonać pozostałych partii, aby zamieścić w umowie koalicyjnej kwestie kluczowe dla Razem.

Adrian Zandberg (2020)

Do sprawy odniósł się Adrian Zandberg:

Zmiana władzy powinna dokonać się jak najszybciej, aby uniknąć niebezpieczeństwa, że środki europejskie przepadną. Nie ma powodu, żeby przeciągać zmianę władzy przez kolejne tygodnie. Dlatego Razem podjęło decyzję o głosowaniu za wotum w pierwszym możliwym terminie. Do rozmów programowych podeszliśmy gotowi na rozwiązania kompromisowe. Zależało nam jednak na gwarancji dla kilku priorytetowych dla Razem rozwiązań. Nie uzyskaliśmy tej gwarancji
Magdalena Biejat (2019)

Decyzję tłumaczyła też Magdalena Biejat:

Nie było zgody na kompromisową ustawę ratunkową depenalizującą aborcję, na 8% PKB na ochronę zdrowia, na 3% PKB na naukę ani na 1% PKB na publiczny program mieszkaniowy. Nie było także politycznej akceptacji dla wprowadzenia pełnopłatnego chorobowego, wzmocnienia związków zawodowych i rozszerzenia prawa do strajku, stopniowego skrócenia czasu pracy ani dla skutecznej walki z umowami śmieciowymi

Źródła

[edytuj | edytuj kod]