2007-07-04: PO: wyczerpała się nasza cierpliwość wobec Fotygi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 4 lipca 2007

Dziś Platforma Obywatelska przekaże marszałkowi Sejmu wniosek o wotum nieufności dla minister spraw zagranicznych Anny Fotygi.

„Cierpliwość PO wobec minister Fotygi była wielokrotnie wystawiania na próbę i właśnie się wyczerpała. Należy odwołać szefową MSZ za całokształt jej pracy, a przed wszystkim za pogorszenie wizerunku Polski w Europie i na świecie, politykę kadrową, a właściwie jej brak wobec placówek dyplomatycznych oraz pogorszenie sytuacji w samym MSZ” – powiedział szef klubu parlamentarnego PO Bogdan Zdrojewski.

Natomiast Julia Pitera, posłanka Platformy Obywatelskiej powiedziała, że: „Ostatni szczyt UE w Brukseli to była porażka negocjacyjna”.

Według posła PO Adama Szejnfelda Platforma nosiła się z tym od dawna. Decyzję o wniosku Platforma wstrzymywała jednak ze względu na przygotowania do brukselskiego szczytu.

„Negocjacyjna porażka na szczycie przechyliła jednak szale dezaprobaty dla działań szefowej polskiej dyplomacji. Jeśli większość parlamentarna nie poprze naszego wniosku, będzie to ocena polityczna a nie merytoryczna” - twierdzi Szejnfeld. Przyznaje, że PO będzie próbowała namówić koalicjantów PiS do zgody na odwołanie minister. „Opozycji przekonywać nie trzeba” - stwierdził Szejnfeld.

Julia Pitera poinformowała, że w klubie podczas głosowania będzie panowała dyscyplina. Każdy ma głosować za odwołaniem minister spraw zagranicznych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]