Przejdź do zawartości

2010-12-10: PKP: Z Łodzi do Poznania i Krakowa szybciej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 10 grudnia 2010
Transport
KolejLotnictwo

Najszybsze w Polsce lokomotywy, powrót na najnowocześniejszą polską magistralę i czas jazdy prawie o dwie godziny krótszy niż dotychczas – takie nowości przygotowało dla łodzian PKP Intercity wraz z nowym rozkładem jazdy.

EP09: jeden z dwu rodzajów najszybszych polskich lokomotyw; produkowana w latach 1986-1997 używana do ciągnięcia pociągów ekspresowych

Przez ostatnie lata pociągi z Łodzi do Poznania i Krakowa jeździły okrężnymi, wolniejszymi trasami. W obecnym rozkładzie jedyny bezpośredni pociąg TLK z Łodzi do Poznania jedzie przez Ostrów Wielkopolski i potrzebuje na pokonanie tej trasy nieco ponad 4 godziny. Bezpośrednie pociągi osobowe na przejechanie tej liczącej 250 km trasy potrzebowały od czterech i pół do ponad pięciu godzin. Pociągi Łódź – Kraków kierowane są przez Częstochowę i Dąbrowę Górniczą, gdzie po terenach dotkniętych szkodami górniczymi toczą się z prędkością 20 km/h. Pokonanie trasy z Łodzi Kaliskiej do Krakowa trwa 5 godzin i 15 minut. Choć wydaje się to nieprawdopodobne szybszą alternatywą tak w drodze do Krakowa jak i Poznania jest obecnie jazda z przesiadką w Warszawie. Według badań CNTK 80-90% przejazdów z Łodzi do Poznania i Krakowa odbywało się nie koleją a drogami.

Zgodnie z nowym rozkładem Łódź otrzyma dwa nowe przelotowe pociągi. Jeden połączy Przemyśl, Kraków i Łódź z Poznaniem, drugi pojedzie trasą Kraków - Łódź – Poznań – Szczecin, a w wakacje dojedzie nawet do Świnoujścia. Czas przejazdu z Łodzi do Poznania wyniesie od 2 godzin 54 minut do 3 godzin 9 minut. Z Łodzi Kaliskiej do Krakowa dotrzemy w 3 godziny i 16 minut lub 19 minut dłużej drugim z pociągów. W jednym z pociągów pojawi się też nieczęsto widywany w łódzkich pociągach wagon barowy, w obu powinny kursować wagony do przewozu rowerów.

Zgodnie z sugestiami pasażerów pociągi pojadą „prestiżowymi” magistralami na których pociągi osiągną nawet 160 km/h – Centralną Magistralą Kolejową i trasą E20 Warszawa – Berlin. Będą to jedyne w Polsce pociągi omijające Warszawę i osiągające taką prędkość – obecnie lokomotywy EP09 zdolne jechać 160 km/h zarezerwowane są dla pociągów ekspresowych, te zaś kursują wyłącznie na trasach do Warszawy. W Łodzi najszybsze polskie elektrowozy nie pojawiały się od lat, a jazda z prędkością 160 km/h nie jest możliwa nawet na świeżo wyremontowanej trasie Łódź – Warszawa.

Pozostaje mieć nadzieję, iż pociągi będą cieszyć się powodzeniem i z kolejnymi zmianami rozkładu Łódź doczeka się rozszerzenia oferty. 2 połączenia dziennie to jednak trochę za mało by elastycznie planować podróż - mówi Tomasz Bużałek z IPT "łódzkiej inicjatywy na rzecz przyjaznego transportu".

Nowe pociągi w pigułce:

  • Liczba połączeń: 2
  • Maksymalna prędkość: 160 km/h
  • Czas przejazdu Łódź Kaliska – Kraków Główny: 3h17min. – 3h38 min.
  • Dotychczasowy czas przejazdu Łódź Kaliska – Kraków Główny: 5h15min., (Łódź Fabryczna – Kraków *Główny: 4h14min. – 4h41min.)
  • Zysk czasowy na trasie: nawet 1h58min
  • Czas przejazdu Łódź Kaliska – Poznań Główny: 2h54 min. – 3h09min.
  • Dotychczasowy czas przejazdu Łódź Kaliska – Poznań Główny: 4h02min. pociągiem TLK, od 4h27min. do 5h10min. pociągiem osobowym
  • Zysk czasowy na trasie: nawet 1h08min. względem pociągu TLK i nawet 2h16min. względem pociągu osobowego
  • Wyjazd z Łodzi Kaliskiej do Krakowa: 9:08, 19:06
  • Wyjazd z Łodzi Kaliskiej do Poznania: 8:55, 19:54
  • Odległość Łódź Kaliska – Poznań: 250 km
  • Odległość Łódź Kaliska – Kraków Główny (zależnie od trasy): 276-291 km
  • Centralna Magistrala Kolejowa: najszybsza polska linia kolejowa wybudowana w latach 70 XX wieku łączy Grodzisk pod Warszawą z Zawierciem na Śląsku

Magistrala E20: międzynarodowa trasa Moskwa – Warszawa – Berlin. Dla łodzian dostępna dotychczas wyłącznie z przesiadką w Kutnie.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości