Przejdź do zawartości

2010-02-13: Otwarto XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 13 lutego 2010
Ceremonia otwarcia
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010


Gubernator Kanady Michaelle Jean otworzyła XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie, których gospodarzem jest kanadyjskie Vancouver. Uroczystość otwarcia po raz pierwszy w historii odbyła się w hali. BC Place, która może pomieścić 60 tysięcy, wypełniła się do ostatniego miejsca, a widzowie zostali "ubrani" w białe stroje.

Uroczystość zadedykowano tragicznie zmarłemu kilka godzin wcześniej w wypadku na torze saneczkarskim reprezentantowi Gruzji Nodarowi Kumaritaszwiliemu.

Reprezentanci 82 krajów wzięli udział w defiladzie, którą tradycyjnie rozpoczęli Grecy, a zakończyli gospodarze igrzysk - Kanadyjczycy. Grupę polskich sportowców prowadził z biało-czerwoną flagą panczenista Konrad Niedźwiedzki.

Znicz zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver, który umiejscowiono przed halą BC Place, gdzie odbyła się ceremonia otwarcia, zapalił legendarny kanadyjski hokeista Wayne Gretkzy.

Identyczny znicz zapłonął wewnątrz hali od ognia z pochodni innych byłych gwiazd kanadyjskiego sportu: panczenistki Catriony LeMay Doan, narciarki alpejskiej Nancy Greene i koszykarza Steve'a Nasha. W ostatnich metrach sztafety uczestniczył też poruszający się na wózku inwalidzkim Rick Hansen.

W igrzyskach, które potrwają do 28 lutego, wystartuje prawie 2800 sportowców, w tym 47-osobowa reprezentacja Polski.

Źródła[edytuj | edytuj kod]