Przejdź do zawartości

2006-05-16: Otwarcie Manufaktury w Łodzi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 maja 2006

Dziś dla VIPów jutro już dla wszystkich. O godzinie 17 nastąpiło otwarcie Centrum Handlowo-Rozrywkowego Manufaktura w Łodzi.

To największe centrum handlowo-rozrywkowe w centralnej Polsce, powstało w byłym kombinacie jednego z największych fabrykantów łódzkich Izraela Poznańskiego. To tu między innymi toczyła się fabuła powieści Ziemia obiecana Władysława Reymonta.

Na otwarcie przyleciało do Łodzi ponad 500 oficjalnych gości z Francji - to z tego kraju pochodzi inwestor Manufaktury, firma Apsys. Budowa centrum trwała trzy i pół roku, w Manufakturę zainwestowano ponad 200 mln euro.

W Łodzi rewitalizacją objęto aż 12 hal produkcyjnych - w sumie ponad 200 tys. m kw. powierzchni użytkowej (Stary Browar w Poznaniu jest trzykrotnie mniejszy .

Na specjalnej uroczystości bawią się goście z Francji, a także wielu prezydentów miast z całej Polski. Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, który od dawna darzy niechęcią tę największa inwestycję w Łodzi, zakopał dziś topór wojenny i odwiedził Manufakturę. Na dzisiejszej uroczystości otwarcia dla VIP-ów Urząd Miasta Łodzi reprezentować będzie wiceprezydent Michalik. Sam prezydent stwierdził, że ma inne obowiązki w tym czasie - wykład na .


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Manufaktura


Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości