Osoby niesłyszące rzucają wyzwanie profesjonalnym mediom

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 23 listopada 2017
N icon society.png

To pierwszy w Polsce projekt, który pokazuje osobom niepełnosprawnym, jak przebić się przez mur obojętności.

Centrum Edukacji i Wsparcia RES-GEST zaprosiło osoby niesłyszące do udziału w interesującym projekcie zwiększającym ich zaangażowanie obywatelskie. W ramach "Szkoły dziennikarstwa obywatelskiego" organizatorzy postanowili wyszkolić spośród osób niesłyszących 14 dziennikarzy obywatelskich ze szczególnym uwzględnieniem rodziców i młodych małżeństw.

Szkolenia realizowane były w internecie, od kwietnia do grudnia 2017 roku. W ich trakcie uczestnicy brali udział w webinariach, prowadzonych przez zawodowych redaktorów i operatora.

W ramach projektu powstało około 84 materiałów filmowych z zakresu dziennikarstwa obywatelskiego, każdy uczestnik miał za zadanie przygotować 6 materiałów w ciągu 2 miesięcy. Materiały dotyczyły takich zagadnień jak: przygotowanie osób niesłyszących do życia w rodzinie, przygotowanie do macierzyństwa, wychowywania dzieci przez osoby niesłyszące, itp. Filmy zostaną wyemitowane w telewizji GlusiTV.

Jest to pierwsza w Polsce taka inicjatywa skierowana do osób niesłyszących, dająca im możliwość opowiedzenia o ważnych dla nich sprawach w bezpośredni, osobisty sposób. Do tej pory osoby niesłyszące nie mogły angażować się w dziennikarstwo obywatelskie – mimo relatywnie wysokiej popularności tego rodzaju dziennikarstwa w Polsce i na świecie.

Projekt jest zachętą dla osób niesłyszących do większej śmiałości i aktywności w sferze obywatelskiej. Uczestnicy udowodnili, że mimo swej niepełnosprawności mają szansę przebić się przez mur obojętności i dotrzeć ze swoim przekazem do szerszej publiczności.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Glusi.tv – Osoby niesłyszące rzucają wyzwanie profesjonalnym mediom – 23.11.2017