Przejdź do zawartości

2009-02-24: Oscary 2008: "Slumdog" z 8 statuetkami, Heath Ledger uhonorowany pośmiertnie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Czerwony dywan przed rozpoczęciem 81. Gali Oscarów.
wtorek, 24 lutego 2009

22 lutego w Kodak Theatre w Hollywood odbyła się 81. ceremonia wręczenia Oscarów. Niekwestionowanym zwycięzcą gali był film "Slumdog. Milioner z ulicy". Pośmiertnie statuetkę za najlepszą męską rolę drugoplanową przyznano Heathowi Ledgerowi.

Bezkonkurencyjny "Slumdog. Milioner z ulicy"melodramat produkcji brytyjsko-amerykańskiej zdobył 8 statuetek, w tym te najważniejsze: za najlepszy film i za reżyserię. Obraz ukazujący historię chłopaka ze slumsów Bombaju biorącego udział w hinduskiej edycji programu "Milionerzy" otrzymał 10 nominacji w 9 kategoriach (dwie nominacje w kategorii "Najlepsza oryginalna piosenka filmowa"). Filmu w reżyserii Danny'ego Boyle'a nie wyróżniono jedynie za montaż dźwięku. W kategorii tej "złotego rycerza" otrzymali dźwiękowcy z ekipy filmu "Mroczny rycerz".

Owację na stojąco oraz łzy w oczach wielu zasiadających na widowni wywołało ogłoszenie najlepszego aktora drugoplanowego ubiegłego roku. Został nim pośmiertnie Heath Ledger – odtwórca roli Jokera we wspomnianym wyżej "Mrocznym rycerzu". Statuetkę odebrała rodzina zmarłego tragicznie 22 stycznia ub.r. aktora – rodzice oraz siostra.

Kate Winslet ("Lektor") i Sean Penn ("Obywatel Milk") zostali uznani za najlepszych aktorów roku 2008. Winslet na początku swojego przemówienia zażartowała: "Kłamałabym, gdybym powiedziała, że nie napisałam jakiejś wersji tego przemówienia jeszcze jak miałam osiem lat".

O ile wygrana pięciokrotnie dotąd nominowanej Brytyjki nikogo nie zdziwiła, o tyle statuetka dla Penna okazała się zaskoczeniem – jednym z niewielu w czasie trwania ceremonii. Faworytem w kategorii "Najlepszy aktor pierwszoplanowy" był bowiem Mickey Rourke. Aktor zdobył już w tym roku Złotego Globa za rolę w "Zapaśniku", stąd pojawiają się komentarze nazywające go największym przegranym tegorocznych Oscarów.

Za największego przegranego wśród nominowanych filmów uznać można melodramat "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona". Film w reżyserii Davida Finchera otrzymał aż 13 nominacji i zaledwie 3 statuetki (za scenografię, charakteryzację i efekty specjalne). Z drugiej jednak strony, w przypadku ilości zdobytych statuetek, film ten uplasował się na drugiej pozycji po "Slumdogu". Dwie statuetki zdobył "Mroczny rycerz" (wspomniane już wyżej Oscary za drugoplanową rolę męską oraz za montaż dźwięku).

Honorowego Oscara wręczono Jerry'ememu Lewisowi. Laureat stwierdził w czasie przemówienia: "Ta nagroda porusza moje serce. Czuję w tej chwili wielką pokorę i wiem, ze to uczucie pozostanie ze mną do końca życia." Fragment ceremonii poświęcono zmarłym w ubiegłym roku ludziom filmu, m.in. Paulowi Newmanowi.

Galę wręczenia Oscarów prowadził Hugh Jackman.

Laureaci i nominowani[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2009 Academy Awards


Obsada filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" nagrodzonego Oscarem dla najlepszego filmu roku.
Angelina Jolie, nominowana za film "Oszukana" wraz z Bradem Pittem, nominowanym za film "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona".
Kate Winslet, laureatka Oscara za rolę w filmie "Lektor".
Sean Penn, laureat Oscara za rolę w filmie "Obywatel Milk".
Penélope Cruz, laureatka Oscara za rolę w filmie "Vicky Cristina Barcelona".
Amy Adams, nominowana za film "Wątpliwość".
Viola Davis, nominowana za rolę w filmie "Wątpliwość" wraz z mężem.

Najlepszy film

Najlepszy scenariusz oryginalny

Najlepszy scenariusz adaptowany

Najlepszy reżyser

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Najlepszy aktor drugoplanowy

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Najlepszy film nieanglojęzyczny

Najlepszy film animowany

Najlepsze zdjęcia

Najlepsza muzyka

Najlepsza scenografia

Najlepsze kostiumy

Najlepszy montaż

Najlepsza charakteryzacja

Najlepsza piosenka

Najlepszy dźwięk

Najlepszy montaż dźwięku

Najlepsze efekty specjalne

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

Najlepszy animowany film krótkometrażowy

Najlepszy aktorski film krótkometrażowy

Źródła[edytuj | edytuj kod]