Przejdź do zawartości

2021-07-14: Open 3D Foundation – nowy projekt Linux Foundation

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 14 lipca 2021

6 lipca 2021 roku Linux Foundation ogłosiła utworzenie Open 3D Foundation, kolejnego projektu patronackiego. Wśród ponad dwudziestu członków założycieli znalazły się takie firmy jak Adobe, Amazon Web Services, Huawei, Niantic i Red Hat. Celem projektu ma być ułatwienie i przyspieszenie współpracy przy tworzeniu gier 3D oraz technologii symulacji.

Open 3D będzie się koncentrować na wspieraniu projektów open source, które zwiększają możliwości i zastosowanie szeroko rozumianej grafiki 3D. Pierwszym projektem, którego nowo powstała fundacja weźmie na tapet jest otwartoźródłowy silnik graficzny o nazwie Open 3D Engine (O3DE). Nie będzie to jednak projekt tworzony od podstaw. Fundacji zostanie przekazana przez koncern Amazon na zasadzie na licencji Apache 2.0 zaktualizowana wersja kodu silnika gier Lumberyard. Silnik otrzymał nową nazwę – Open 3D Engine (O3DE). Nowy projekt, oprócz dostępu do darmowego środowiska 3D, zapewnia programistom i innym, zaangażowanym twórcom również wsparcie w postaci forów, repozytoriów i wydarzeń. Open 3D Engine w wersji deweloperskiej jest dostępny w serwisie GitHub.

Za sprawą Open 3D Engine deweloperzy mają móc współpracować przy tworzeniu gier i symulacji, a także przy rozwoju całego silnika albo jego komponentów. Będą również mieć możliwość wpływu na kierunek rozwoju silnika gier klasy AAA. Pewna dowolność będzie w używaniu języka do tworzenia kodu – programy mogą być pisane za pomocą C++, Lua albo Pythona.

Open 3D Engine ma charakteryzować się:

  • fotorealistycznym renderingiem;
  • rozszerzalnym edytorem treści 3D;
  • system animacji postaci opartym na danych;
  • narzędziami do tworzenia skryptów wizualnych oparte na węzłach.

Społeczność nowo powstałego projektu Open 3D Engine będzie gospodarzem O3DECon, oficjalnej konferencji Fundacji Open 3D, która odbędzie się w Los Angeles w dniach 11-12 października 2021. Ponadto 22 lipca również tego roku, podczas Game Developers Conference (mającej trwać od 19 do 23 lipca), odbędzie się panel O3DE.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Open 3D Foundation – nowy projekt Linux Foundation”, którego autorem jest Marek Opach, opublikowanego w serwisie Linux.pl na licencji CC:BY 3.0 (zarchiwizowane z tego adresu; więcej informacji).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]