2012-11-15: Olsztyn: wernisaż fotografii z Wikiekspedycji 2012

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 15 listopada 2012

W środę 28 listopada w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie obędzie się wernisaż wystawy fotografii z terenu Warmii i Mazur, wykonanych podczas Wikiekspedycji 2012.

"Zespół północny" Wikiekspedycji 2012 w Giżycku (autor: Adam Kliczek, licencja CC BY-SA 3.0).

Wikiekspedycja to cykl wypraw fotograficznych, organizowanych przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. W tym roku akcja odbyła się już po raz czwarty. Wolontariusze Wikipedii podróżowali po terenie województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie wykonywali zdjęcia przeznaczone do zilustrowania haseł w największej internetowej encyklopedii.

"W czasie Wikiekspedycji staraliśmy się nawiązać jak najwięcej kontaktów z lokalnymi instytucjami kulturalnymi i fotografami" - mówił Adam Kliczek, lider jednego z zespołów Wikipedystów. - "W Olsztynie spotkaliśmy się z panem Marcinem Kapłonem, wicedyrektorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, a podczas spotkania narodził się pomysł, by pod koniec roku zorganizować wystawę zdjęć z Wikiekspedycji. Myślę, że jest to świetna okazja, by pokazać i wypromować piękne miejsca Warmii i Mazur, które odwiedzaliśmy".

W ramach tegorocznej Wikiekspedycji wykonano ponad 6 tysięcy zdjęć. Wszystkie fotografie są umieszczane w Wikimedia Commons – repozytorium wolnych mediów, z którego zasobów, podobnie jak z Wikipedii, może korzystać każdy. Na wystawie w olszyńskim CEiIK-u zaprezentowanych zostanie 50 wybranych zdjęć. Znajdują się wśród nich m.in. zabytkowe kościoły, zapomniane cmentarze, bunkry i wiejskie chaty.

Wernisaż rozpocznie się 28. listopada o godzinie 17:00 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych przy ul. Parkowej 1 w Olsztynie. Podczas wystawy będzie można zapoznać się z twórcami polskojęzycznej Wikipedii, porozmawiać o kulisach projektu, procesie powstawania fotografii i artykułów w Wikipedii.

Kontakt: adam.kliczekgmail.com

Stowarzyszenie Wikimedia Polska – stowarzyszenie, którego celem jest promocja i wspieranie projektów Fundacji Wikimedia, a także działanie na rzecz rozwoju społeczności skupionej wokół tych projektów. Do celów Stowarzyszenia należy rozwój powszechnego dostępu do wiedzy, propagowanie wolnych licencji oraz wspieranie rozwoju Fundacji Wikimedia, zapewniającej dostęp do Wikipedii, wolnej encyklopedii, a także innych projektów.

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych to samorządowa instytucja kultury, której organem założycielskim jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, powołana do animowania, inspirowania i wspierania aktywności kulturalnej w województwie warmińsko-mazurskim. Podstawowym celem powołania i funkcjonowania CEiIK-u jest rozwój kultury wśród społeczności województwa. Zadaniami priorytetowymi są: integrowanie społeczności lokalnych i środowisk kulturotwórczych regionu, tworzenie i ochrona regionalnej indywidualności kulturalnej, diagnozowanie społecznej aktywności kulturalnej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]