Ogłoszono projekt zakładający dotarcie do układu alfa Centauri w ciągu 20 lat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 13 kwietnia 2016
Space Shuttle Columbia launching.jpg
Start wahadłowca Columbia – 12 kwietnia 1981

55 lat temu 12 kwietnia 1961 roku odbył się pierwszy lot kosmiczny człowieka w kosmos, którego dokonał Jurij Gagarin na pokładzie statku kosmicznym Wostok 1. 35 lat temu 12 kwietnia 1981 roku dokonano pierwszej misji orbitalnej programu promu kosmicznego NASA. Tego dnia w kosmos pomknęła Columbia.

Na konferencji w Nowym Jorku brytyjski astrofizyk Stephen Hawking i rosyjski miliarder Jurij Milner (notabene imiennik Gagarina, który dorobił się majątku m.in. inwestując w akcje Twittera, Facebooka czy Spotify) ogłosili projekt "Breakthrough Starshot", o koszcie 100 milionów dolarów, celem którego jest dotarcie do układu Alfa Centauri (oddalonego o 4,37 lat świetlnych) w ciągu 20 lat. Obecnie najszybszy pojazd kosmiczny jest w stanie pokonać taką drogę w ok. 30 tysięcy lat.

Projekt przewiduje budowę ultralekkich statków o nazwie "StarChips" – nanocraftów wielkości znaczka pocztowego, wyposażonych w niewielki żagiel. Zasilane mają być przy pomocy wiązki laserowej wystrzelonej z Ziemi. W kosmos flota mikropojazdów poleci na pokładzie macierzystego statku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]