Odkryto nowy gatunek delfinów w Brazylii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 7 lutego 2014
N icon science.png
Czaszka i szczęka nowego gatunku

Naukowcy odkryli w Araguaii w Brazylii nowy gatunek rzecznego delfina.

Jest to pierwsze udokumentowany gatunek delfina rzecznego od 1918 roku i piąty w ogóle. Zwierzę znalezione byłoby jednym z 1000 delfinów, które przeżyły w dorzeczu mimo zagrożenia elektrownią wodną.

Naukowcy z Universidade Federal do Amazonas zebrali próbki DNA od delfinów z rzek Araguaia i Tocantins i zobaczyli, że różnią się od innych znanych gatunków. Inia araguaiaensis ma innych kształt czaszki i tylko 24 zęby w szczękach. Badacze uważają, że gatunek pojawił ponad dwa miliony lat temu, gdy dorzecze Araguaia-Tocantins oddzieliło się od reszty systemu rzecznego, izolując te delfiny.

Walenie rzeczne mają dłuższe pyski do łapania ryb między podwodnymi korzeniami i w błocie rzeki. Ich ciało jest mniejszej niż morskich waleni i mogą być różnokolorowe. Te badania wykazały dużą niewiedzę o różnorodności biologicznej obszaru, bo te ssaki są łatwe do obserwacji, lecz mimo to nie wiedziano o wielkim zagrożeniu tych zwierząt. Naukowcy poprosili już IUCN o wpisanie tych zwierząt do czerwonej listy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]