Przejdź do zawartości

2005-11-05: Nowe ogniska ptasiej grypy w Azji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 listopada 2005

Nowe ogniska wirusa H5N1, powodującego ptasią grypę, zostały znalezione w Wietnamie i Chinach. Według wietnamskich służb weterynaryjnych, 25 października w prowincji położonej 70 kilometrów na północ od Hanoi, znaleziono ponad 4 tysiące sztuk zarażonego ptactwa. W Chinach w wyniku choroby zdechło 9 tysięcy kurczaków i 20 dzikich ptaków, przy czym trwają badania kolejnych trzystu tysięcy sztuk drobiu, który mógł zostać zarażony.

Władze Japonii poinformowały, że planują wybić ponad 180 tysięcy kurczaków w odpowiedzi na wykrycie pierwszego od roku przypadku ptasiej grypy w tym kraju. Większość wcześniejszych przypadków zarażenia tą chorobą w tym kraju była spowodowana przez wirusa H5N2, który nie jest śmiertelny dla ludzi. Szczep odnaleziony na farmie, położonej na północny-wschód od Tokio, należy do rodziny H5, ale nadal nie potwierdzono, czy jest to śmiertelna dla ludzi odmiana H5N1. Japoński minister rolnictwa uspokaja jednak, że istnieje małe prawdopodobieństwo, że to zabójczy dla człowieka wirus, gdyż dotychczas odmiana H5N1 nie występowała na tym terenie.

Według szacunków przez aktywność wirusa H5N1 zmarło w Azji ponad 60 osób. W tej chwili w Wietnamie trwają badania kolejnych 40 osób, podejrzanych o kontakt ze szczepem wirusa. Statystyki te mogą być jednak niepełne, gdyż władze Chińskiej Republiki Ludowej nie informują o skali zarażenia ludzi ptasią grypą w swoim kraju.

Źródło[edytuj | edytuj kod]