Noc Kupały 2015 w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 17 maja 2015
Noc Kupały, 2009 RKP

W okresie przesilenia letniego tradycyjnie w różnych rejonach Polski obchodzone będzie jedno z największych etnicznych świąt słowiańskich, zwane Nocą Kupały – poczynając od wielkoformatowych imprez plenerowych, luźno nawiązujących do rodzimej tradycji (jak np. krakowskie czy warszawskie Wianki), po raczej kameralne, ściśle związane z aspektami tego święta obchody regionalne (organizowane np. przez rodzimowiercze związki wyznaniowe).

Noc Kupały, zwana też Nocą Kupalną, Kupalnocką, Sobótką lub też potocznie Nocą Świętojańską, to jedno z najdawniejszych świąt obchodzonych w okresie przesilenia letniego na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, germańskie i celtyckie – święto miłości, płodności, słońca i księżyca, poświęcone oczyszczającym żywiołom wody i ognia. W jego trakcie tradycyjnie przewidziane są oczyszczające skoki przez ogień, puszczanie wianków oraz szukanie Kwiatu Paproci, a także inne wróżby miłosne przy nocnej zabawie.

Obchody o charakterze wyznaniowym[edytuj]

Organizowane przez formalne związki rodzimowiercze[edytuj]

Organizowane przez pozostałe grupy[edytuj]

Obchody o charakterze odtwórczym i folklorystycznym[edytuj]

Pozostałe (wielkoformatowe, miejskie) imprezy plenerowe, luźno inspirowane tradycją Nocy Kupalnej[edytuj]

  • 20.06. Mielec Mamy przyjemność zaprosić wszystkich na wspólne świętowanie w II NOCY KUPAŁY z soboty 20 czerwca na Niedzielę 21 czerwca 2015 roku. Wydarzenie to odbędzie się na Cyplu w Mielcu. Woda i ogień, tak popularne w tym święcie, to symbole męskie i żeńskie. Nie zabraknie więc i tego. Ognisko do białego rana oraz woda otaczająca teren stworzą niesamowity i przyjazny klimat. Oczywiście nie zabraknie dekoracji i instalacji , a za oprawę muzyczną odpowiadać będą artyści z całej Polski. Przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję wiele atrakcji audiowizualnych dla ucha, oka i ciała - New Moon

Zagranica[edytuj]

  • 20.06.2015 Arthurs Quay Park, Limerick, Irlandia [1] - Limerick koncerty zespołów tańca i pieśni, tardycje świetojańskie, street performance, fireshow. Wydarzenie obędzie się w centrum miasta, prowadzona w języku angielskim. Możliwość wzięcia udziału w warsztatach, wystawa rękodzieła etc etc.

Wiesz o jeszcze innych, tegorocznych obchodach? Dodaj je tutaj, zachowując kategoryzację oraz chronologię dat – wpis ciągle aktualizowany.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]