2021-08-14: Nikaragua: policja wtargnęła do siedziby redakcji „La Prensa”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 14 sierpnia 2021

13 sierpnia 2021 roku nikaraguańska policja zrobiła nalot do siedziby redakcji „La Prensa”. Redaktor naczelny Juan Hollman Chamorro został oskarżony o oszustwa celne i nielegalny obrót pieniędzmi.

12 sierpnia br. gazeta „La Prensa” ograniczyła publikację treści do swojej strony internetowej. Powodem był brak dostaw papieru używanego do wydruku nowych wydań przez działania służby celnej. Ograniczenia importowe trwały od roku 2019. Media prorządowe oceniają, że oskarżenia w kierunku władzy są niezgodne z prawdą. Na stronie internetowej Canal 4 umieszczono zdjęcia z magazynu „La Prensa”. Na nich widoczne są duże ilości zapasów papieru.

„La Prensa” jest określana „ustami opozycji”. Od dłuższego czasu zarzucała rządy „dyktatorskie” prezydentowi Nikaragui Danielowi Ortedze. W piątek głowa państwa oskarżyła „La Prensa” o kłamstwa, oszczerstwa, zniesławienia, oszustwa finansowe w tym niepłacenie podatków.

Dziennikarze „La Prensa” mówią, że 13 sierpnia siedziba redakcji została odcięta od prądu i łącza internetowego. Nie mogli korzystać z urządzeń mobilnych w obecności policji.

Od kilku miesięcy artykuły publikowane w gazecie „La Prensa” nie były podpisywane przez swoich autorów. Redakcja uzasadniła swoją decyzję bezpieczeństwem swoich pracowników.

Właścicielem „La Prensa” jest członek rodziny polityczki Cristiany Chamorro Barrios. W czerwcu br. rządowe służby bezpieczeństwa zrobiły nalot na jej dom. Dokonano jej zatrzymania. Cristiana Barrios miała kandydować na stanowisko prezydenta Nikaragui w wyborach mających odbyć się w listopadzie tego roku. „La Prensa” informuje, że od 28 maja br. 33 osoby zostały więźniami politycznymi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]