Przejdź do zawartości

2021-06-05: Nigeria: rząd zawiesza Twittera

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 czerwca 2021
Internet

Nigeryjski rząd ogłosił w piątek 4 czerwca 2021 roku zawieszenie działalności serwisu internetowego Twitter na terenie Nigerii.

Oświadczenie nigeryjskiego rządu zostało wydane 2 dni po usunięciu przez serwis wpisu prezydenta Nigerii, Muhammadu Buhariego. Prezydent w swoim wpisie groził lokalnym separatystom, wypowiadając się na temat wojny domowej w Nigerii, toczonej w latach 1967-1970.

W tym czasie Buhari służył w armii przeciw secesjonistom. W wyniku konfliktu śmierć poniosło około 1 miliona osób.

Według wpisu, wiele źle zachowujących się osób jest zbyt młode, by pamiętać wojnę, a ci, którzy ją pamiętają, będą "traktować ich w języku, który rozumieją". Twitter ogłosił, że wpis naruszał zasady użytkowania serwisu i został usunięty.

W ostatnim miesiącu przez Nigerię przetoczyła się fala przemocy, o którą rządzący oskarżają aktywistów jednej z biafrańskich grup separatystycznych, IPOB. Organizacja wielokrotnie zaprzeczała oskarżeniom.

Część z protestujących przeciw nigeryjskiemu rządowi używało Twittera między innymi do organizacji protestów i zbierania pieniędzy.

W sobotę, 5 czerwca 2021, strona internetowa Twittera była niedostępna u części operatorów komórkowych, podczas gdy była dostępna u innych. Serwis określił informacje o zawieszeniu "głęboko niepokojącymi" i poinformował, że będzie na bieżąco dostarczać nowych informacji na ten temat.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]