2007-05-21: Niemcy pomogą w sprawie embarga?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 21 maja 2007

Niemcy poszukują wyjścia z impasu w sprawie embarga Rosji na polskie mięso. Horst Seehofer - niemiecki minister rolnictwa, powiedział agencji dpa, że Polska jest gotowa zaakceptować rozwiązanie etapowe.

Według niemieckiego ministra, w pierwszej kolejności należy rozwiązać problem żywych zwierząt, a potem samego mięsa. "Będziemy o tym rozmawiać z naszymi polskimi kolegami" powiedział Seehofer w trakcie trwania nieoficjalnego spotkania ministrów rolnictwa UE w Moguncji. Seehofer twierdzi, że pomocne będą rozmowy w cztery oczy.

Agencja dpa przypomniała, że w trakcie piątkowego szczytu Unia Europejska - Rosja kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, iż rosyjskie embargo na mięso z Polski jest sprawą europejską.

Rosyjskie embargo na żywność z Polski wprowadzono jesienią 2005 roku. Moskwa zarzuciła wówczas polskiej stronie fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Pomimo usunięcia wszystkich uchybień w tej dziedzinie Rosja nie zniosła zakazu. Odpowiedzią Polski było zablokowanie w listopadzie ubiegłego roku negocjacji między UE a Rosją w sprawie nowej umowy dotyczącej partnerstwa i współpracy. W konsekwencji prowadzenie rozmów z Moskwą w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga wzięła na siebie Komisja Europejska.

Źródła[edytuj | edytuj kod]