Przejdź do zawartości

2022-04-02: Niemcy: prawie jedna czwarta gospodarstw domowych ledwo radzi sobie z opłacaniem rachunków

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 2 kwietnia 2022
Miejsce noclegu osoby w kryzysie bezdomności w przejściu podziemnym pod Karl-Liebknecht-Straße w Berlinie (2017)

W sobotę, 2 kwietnia 2022 roku dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung opublikował wyniki badania przeprowadzonego przez międzynarodowy instytut YouGov. Ponad 15% niemieckich respondentów zadeklarowało w nim, że znajduje się na granicy ubóstwa, a przeszło 23% sygnalizuje trudności z opłacaniem bieżących rachunków.

FAZ zaznacza, że grupa zagrożonych ubóstwem wzrosta o 4% w stosunku do badania porównaczego przeprowadzango w Niemczech przez YouGov w styczniu (z 11 do 15%). W marcu roczna stopa inflacji w Niemczech wzrosła do 7,3 % i jest najwyższą od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku. A w samych zachodnich landach nie odnotowano takiego wyniku od 1981 roku. „Wyższe stopy inflacji zmniejszają siłę nabywczą konsumentów, ponieważ mogą sobie wtedy pozwolić na mniej za jedno euro. Od miesięcy ceny energii podnoszą inflację zarówno w Niemczech, jak iw strefie euro, a wojna ukraińska zaostrzyła ten trend.” – dodaje FAZ.

Z badania YouGov wynika również, że sześciu na dziesięciu Niemców (61%) oczekuje większego wsparcia ze strony państwa. Ich zdaniem, niedawno wprowadzony przez rząd federalny „pakiet pomocy” nie jest wystarczający, by złagodzić skutki inflacji. Rządzaca od grudnia koalicja „sygnalizacji świetlnej” zdecydowała się opóźnić wprowazenie ekologicznego podatku energetycznego o trzy miesiące, aby ceny benzyny i oleju napędowego nie podrożały jeszcze bardziej, co już ma miejsce w związku z wojną w Ukrainie. Ponadto pracownicy otrzymali jednorazową dotację na energię w wysokości 300 euro do wynagrodzenia, a rodzice dodatkowe 100 euro premii w istniejącym już wcześniej dodatku na dziecko. Według szacunków Federalnego Ministerstwa Finansów łączne koszty państwa z tych względów zbliżą się do 16 miliardów euro.

Badanie YouGov przeprowadzone zostało na zlecenie Postbanku (z grupy Deutsche Banku), oprócz FAZ jego wyniki opublikowało i komentowało kilka innych dużych mediów w Niemczech.

Źródła[edytuj | edytuj kod]