Przejdź do zawartości

2015-02-20: Niektóre łódzkie zabytki prezydent Bronisław Komorowski wpisał na listę pomników historii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 20 lutego 2015
Tablica informacyjna o wpisaniu Łodzi na prezydencką listę pomnik historii

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył 17 lutego 2015 r. Hannie Zdanowskiej, prezydent Łodzi, swoje rozporządzenie nadające niektórym zabytkom w mieście tytuł pomnika historii

Prezydent Bronisław Komorowski gratulował Łodzi uznania wielokulturowego krajobrazu miasta za pomnik historii. To tylko fragment większej pracy, która będzie w dalszym ciągu trwała — powiedział prezydent Bronisław Komorowski — nawiązując do rewitalizacji miasta, która ma być znakiem firmowym Łodzi. Łódź jest tego warta, aby wydobywać to wszystko, co świadczy o wielkości miasta, jego mieszkańców, wszystkiego tego, co w jakiejś mierze jest symbolizowane przez niezwykłą ulicę Piotrkowską.

Prezydenckie rozporządzenie spowodowało, że status pomnika historii zyskały:

Łódź o ten tytuł starała się od 2008 r.

Ważniejszego wyróżnienia zabytku niż pomnik historii w Polsce nie ma. Prezydencka lista zabytków to ekskluzywne grono najcenniejszych obiektów o szczególnym znaczeniu historycznym, naukowym i artystycznym. W ten sposób Łódź dołączyła do 58 innych obiektów o takim statusie, m.in. zabudowy Krakowa i Torunia, kopalni soli w Wieliczce, pola bitwy pod Grunwaldem, zamku w Malborku.

Pomnik historii to prestiżowe wyróżnienie. Można je spokojnie nazwać „polskim UNESCO — mówiła Kamila Kwiecińska-Trzewikowska, miejski konserwator zabytków w Łodzi. Na pewno o łódzkich zabytkach będzie się teraz więcej pisać w przewodnikach. To także większe szanse na wpisanie łódzkich zabytków na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Łódź pięknieje, odbudowuje poczucie własnej wartości i godności — mówiła w czasie uroczystości prezydent miasta Hanna Zdanowska. Podjęte przez nas starania i pokazanie Łodzi w innym świetle dziś uzyskują niezmiernie ważne narzędzie — pomnik historii, ekskluzywny certyfikat jakości, nobilitację do panteonu dóbr narodowych. Dodała, że żadne polskie miasto nie walczy z taką determinacją o zmianę wizerunku jak Łódź i to się teraz udaje. Podkreśliła także iż jest to niezwykłe i ważne wydarzenie w historii Łodzi. Wyjątkowy wyraz uznania dla jej unikatowości kulturowej i architektonicznej. Pan prezydent i grono ekspertów podkreślili wartość łódzkich zabytków.

Uroczystość miała miejsce w Muzeum Miasta Łodzi, po czym prezydent Bronisław Komorowski „trambusem” (łódzka replika historycznego tramwaju sprzed 100 lat „Herbrand” na współczesnym podwoziu autobusu) udał się ul. Piotrkowską do dawnego pałacu Juliusza Heinzla, siedziby Urzędu Miasta Łodzi i tam na elewacji budynku magistratu przy Piotrkowskiej 104 odsłonił stosowną tablicę pamiątkową.

</gallery>

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Matylda Witkowska – Wielokulturowy krajobraz Łodzi stanie się pomnikiem historii – Kocham Łódź. Polska Dziennik Łódzki, 13 lutego 2015
  • Aleksandra Hac – Łódzkie Pomniki Historii – Gazeta Wyborcza Łódź, 18 lutego 2015
  • Marcin Darda – XIX-wieczna zabudowa Łodzi stała się Pomnikiem Historii – Polska Dziennik Łódzki, 18 lutego 2015
  • Marcin Darda – Prezydent Komorowski w muzeum, filharmonii i Atlas Arenie – Polska Dziennik Łódzki, 17 lutego 2015