Przejdź do zawartości

2007-06-29: Niższe stawki za usługi adwokackie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 29 czerwca 2007

Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości cennik wynagrodzeń za usługi prawnicze zbulwersował środowisko adwokackie. Projekt nowelizacji ustawy znosi obowiązujące stawki minimalne i wprowadza sztywne stawki maksymalne.

180 zł za prowadzenie sprawy o alimenty i tysiąc złotych za sprawę o rozwód - to tylko dwie pozycje z cennika. Na razie projektem ustawy o adwokaturze zajmują się jeszcze posłowie, ale mecenasi już się oburzają. Zapowiadają, że jeśli propozycje ministerstwa wejdą w życie, to zaskarżą je do Trybunału Konstytucyjnego.

Dziś stawki wolnorynkowe wynoszą od 100 zł do 500 euro za godzinę. 500 euro może zarobić chociażby adwokat prowadzący sprawę rozwodową.

„Już widzę adwokatów, którzy w sporze Skarbu Państwa z Eureko, gdzie w grę wchodzą miliardy złotych, gdzie odpowiadają całym swoim majątkiem, wchodzą do sporu za tysiąc złotych do podziału” - powiedział Aleksander Pociej z kancelarii Pociej, Dubois i Wspólnicy.

Zdaniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, dzięki wprowadzeniu ustawowych stawek pomoc prawna stanie się bardziej dostępna.

Jeżeli celem projektu ma być ochrona konsumentów, to najlepszą gwarancją tej ochrony jest wolny rynek - uważają adwokaci.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]