Przejdź do zawartości

2012-11-24: Marit Bjørgen zwycięża inauguracyjne zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 24 listopada 2012

Inaugurujący ten sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich bieg na 10 kilometrów stylem dowolnym w szwedzkim Gällivare zwyciężyła obrończyni Kryształowej Kuli, Norweżka Marit Bjørgen.

Zwyciężyni osiągnęła czas 22 minut i 31,8 sekundy. Tym samym objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej i dystansowej. Drugie miejsce, ze stratą 12,6 sekundy zajęła jej rodaczka, Therese Johaug (czas: 22 min 44,4 s). Na trzecim uplasowała się amerykańska sprinterka Kikkan Randall.

Na czwartym miejscu uplasowała się reprezentantka gospodarzy Charlotte Kalla (22:58.7 min), piąta była Amerykanka Holly Brooks (23:00.3 min), która po raz pierwszy zajęła miejsce w pierwszej dziesiątce indywidualnych zawodów PŚ. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły: Vibeke Skofterud, Lisa Larsen, Martine Hagen, Julia Czekaljewa i Natalia Korostieljewa.

Jedna z czołowych biegaczek świata, Justyna Kowalczyk, która niedawno zwyciężyła kilka zawodów Pucharu FIS, zajęła dopiero 27. miejsce, z czasem 23:55.3 min. Jej rodaczki: Sylwia Jaśkowiec i Paulina Maciuszek zajęły odpowiednio 44. i 54. miejsce.

Sklasyfikowano 77 na 78 zgłoszonych zawodniczek. Jutro odbędzie się konkurs sztafet 4x5 km, a w dniach od 30 listopada do 2 grudnia biegaczki konkurować będą w fińskim Kuusamo w ramach "Ruka Triple".

Źródła[edytuj | edytuj kod]