2005-10-31: Marcinkiewicz: WSI do likwidacji, Irak do dyskusji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 31 października 2005

W sprawie Iraku nowy rząd zamierza rozmawiać z Amerykanami; Wojskowe Służby Informacyjne mają być zlikwidowane - to pierwsze deklaracje premiera Kazimierza Marcinkiewicza i ministra obrony narodowej Radosława Sikorskiego po spotkaniu z przekazującym obowiązki szefa MON Jerzym Szmajdzińskim.

Nowy premier twardo obstaje zwłaszcza za rozwiązaniem WSI. Trzeba to zrobić. Zrobić szybko. Decyzje polityczne już zapadły - mówi Marcinkiewicz. Dodaje, że najlepsi z WSI na pewno znajdą dla siebie miejsce.

Nowy minister obrony Radosław Sikorski mówi, że w tej sprawie podporządkuje się decyzji premiera. Jerzy Szmajdziński który na łamach Trybuny ostrzegał przed likwidacją WSI, powiedział, że liczy na to, iż decyzje zostaną podjęte po zapoznaniu się przez ministra Sikorskiego ze wszystkimi operacjami prowadzonymi obecnie przez wojskowe służby.

W sprawie dalszej naszej obecności wojskowej w Iraku premier Marcinkiewicz chce rozmawiac z Amerykanami. Powołuje się tu na zaproszenie złożone przez administrację waszyngtońską dla nowych szefów obrony i spraw zagranicznych. Nie zaniedbamy żadnej dobrej możliwości dla Polski - mówi Marcinkiewicz.

Rząd Marka Belki zdecydował, że polscy żołnierze zostaną w Iraku do końca stycznia przyszłego roku. Tymczasem w toku kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość deklarowało, że przedstawiciele tej partii są gotowi rozmawiać na temat ewentualnego wydłużenia misji.

Źródło[edytuj]