2009-03-18: Madagaskar: prezydent oddał władzę wojsku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 18 marca 2009
Afryka
Andry Rajoelina
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Zamieszki na Madagaskarze w 2009

Wczoraj (17.III) w przemówieniu radiowym, prezydent Madagaskaru Marc Ravalomanana ogłosił, iż "po głębokiej refleksji" rezygnuje ze stanowiska i przekazuje cała władzę prezydenta i premiera w ręce wojskowego dyrektoriatu pod dowództwem, najwyższego rangą wiceadmirała Hyppolite'a Ramarosona. Następnie Ravalomanana opuścił pałac prezydencki Iavoloha Palace i udał się w bezpieczne, nieznane miejsce.

Wszystko to stało się po rozpoczętym 16 marca szturmu wojska na pałac prezydencki Ambohitsirohitra Palace w centrum Antananarywy. Prezydent Ravalomanana przebywał w tym czasie ciągle w pałacu Iavoloha Palace na przedmieściach stolicy. W ataku brały udział czołgi. W godzinach wieczornych 16 marca wojsko zajęło urząd prezydenta.

Po tych wydarzenia wczoraj rano główny opozycjonista Andry Rajoelina wziął udział w triumfalnej paradzie z okazji zdobycia pałacu i zajął w nim urząd prezydenta. Po rezygnacji Ravalomanany, który nadał władzę wojsku, instytucja ta nie przejęła jednak władzy i poparło lidera opozycji. Wiceadmirał Ramaroson w swoim oświadczeniu, oddał pełnię władzy Rajoelinie jako prezydentowi władzy tymczasowej. Rajoelina ogłosił w ten czas zorganizowanie wyborów w ciągu 24 miesięcy, zmianę konstytucji i budowę "IV Rrepubliki".

Pierwszy protest społeczny w Antananarywie przeciw władzy prezydenta Marca Ravalomanany, miał miejsce 26 stycznia 2009. Protesty i zamieszki społeczne spowodowały śmierć co najmniej 130 osób.

Zobacz więcej[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]