Przejdź do zawartości

MIT odkryło, że oglądanie filmów wpływa na umysł

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 25 listopada 2024

Naukowcy z MIT odkryli, że mózg składa się z 24 odrębnych sieci neuronowych mających na celu umożliwienie rozpoznania twarzy, ruchu czy mowy. Analiza przedstawiona przez badaczy została stworzona z użyciem skanów fMRI 176 młodych dorosłych oraz danych pochodzących z Human Connectome Project, sięgających do 2009 roku. Wyniki badania ułatwiają zrozumienie, jak funkcje poznawcze reagują na poszczególne sceny filmowe.

Celem projektu było zbadanie, jak mózg reaguje na bodźce wizualne czy dźwiękowe. Jak powiedział jeden z autorów pracy naukowej, Reza Rajimehr, jest to pierwsza próba stworzenia kompleksowej mapy mózgu w warunkach naturalistycznych.

Analiza opublikowana w „Cell Press Neuron” zawiera możliwie najbardziej precyzyjną mapę funkcjonalną mózgu. Odkrycia przedstawione przez badaczy mogą pomóc w badaniach nad różnicami w czasach reakcji mózgu, wynikających z np. wieku czy wykrytych zaburzeń. W eksperymencie wykorzystane zostały fragmenty filmy wyprodukowanych przez niezależne studia, jak i te pochodzące z Hollywood. Przykładami są „Incepcja”, „The Social Network”, czy „Kevin sam w domu”.

W trakcie badania odkryto, że wybrane sieci neuronowe aktywują się w zależności od charakteru sceny – czy jest to dialog, czy zawiera ona ludzi, lub czy przedstawia w głównej mierze obiekty nieożywione. Według przedstawionych przez Rajimehra wniosków, skany przedstawiające organ w stanie spoczynku nie mają żadnych bodźców zewnętrznych, co utrudniało sprawdzenie, jakie bodźce aktywują poszczególne neurony.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]