Przejdź do zawartości

2005-07-06: Londyn gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 6 lipca 2005
Widok na Londyn

Po miesiącach oczekiwania, Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił w Singapurze, że gospodarzem letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku będzie Londyn.

Ostateczna decyzja o wyborze gospodarza została podjęta w czwartej turze głosowań, w której Londyn pokonał Paryż 4 głosami (54 za Londynem, 50 za Paryżem). We wcześniejszych turach z rywalizacji odpadły pozostałe miasta ubiegające się o organizację Igrzysk: Moskwa, Nowy Jork oraz Madryt. Przed rozpoczęciem głosowania każde z kandydujących miast zaprezentowało się po raz ostatni przed zgromadzonymi członkami komitetu.

Pociąg oklejony reklamami Londynu jako organizatora IO 2012

W Paryżu panuje ogromne rozczarowanie. Nic dziwnego - stolica Francji ubiegała się o organizację w latach 1992, 2008 i teraz w 2012. Wcześniej, Paryż był gospodarzem igrzysk dwa razy - w 1900 i 1924 roku. Impreza z końca XIX wieku była połączona z Wystawą Światową. Trudno było to jednak nazwać olimpiadą nawiązującą do antycznych korzeni - wśród konkurencji można było znaleźć m.in. pływanie z przeszkodami. Zwycięzcom zamiast medali wręczano parasole, torebki czy też krawaty. Dopiero później, z inicjatywy barona de Coubertaina rozesłano pocztą pamiątkowe medale.

Rozgoryczenia nie ukrywali Hiszpanie zebrani na osiemnastowiecznym Plaza Mayor w centrum Madrytu. Gdy ogłoszono odpadnięcie stolicy Hiszpanii w trzeciej turze, na placu rozległy się gwizdy i okrzyki niezadowolenia. Jeden z tamtejszych studentów, 22-letni Daniel Jimenez skomentował to ze spokojem: "Oczywiście, że jestem rozczarowany, ale nie oszukujmy się - Madryt nie był faworytem." "Szanse Londynu i Paryża były większe" - dodał. Hiszpanie gościli u siebie olimpijczyków w Barcelonie w 1992 roku.

Według Billy Payne'a, przewodniczącego komitetu organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich w 1996 roku w Atlancie, "Nowy Jork przygotował najlepszy plan organizacji igrzysk, nie mamy się czego wstydzić. Jesteśmy przygotowani do organizacji tak wielkiego przedsięwzięcia, mam nadzieję, że wystartujemy do organizacji igrzysk w 2016 roku."

Ostatni raz Igrzyska Olimpijskie w Londynie miały miejsce w 1948 roku. Wcześniej odbyły się w 1908 i, co ciekawe, ówcześni organizatorzy Igrzysk podzielili program na konkurencje letnie i zimowe.

Źródło[edytuj | edytuj kod]

  • Transmisja posiedzenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego
  • Gazeta.pl
  • Informacje własne