2022-02-09: Litwini przyjeżdżają do Polski na zakupy z powodu zerowego VAT-u na żywność

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 9 lutego 2022

Z powodu wprowadzenia 1 lutego 2022 w Polsce zerowego VAT-u na żywność, Litwini zaczęli przyjeżdżać do sklepów po polskiej stronie w granicy polsko-litewskiej, m.in. w Suwałkach. Powodem są niższe ceny spowodowane zerowym VAT-em.

Mężczyzna z Koszedar mówił, że za zakupy w Polsce zapłacił 70 euro (ok. 315 zł), zaś na Litwie musiałby zapłacić za nie co najmniej 200 (ok. 900 zł). Z kolei mężczyzna z Olity, twierdzi, że rząd Litwy chce, by Litwini kupowali produkty w Polsce. Kupił on w polskim Kauflandzie produkty za 70 euro, i stwierdził, że jakby kupiło się za tą samą cenę produkty na Litwie, to wyszłoby się z małym koszykiem zakupów.

Do Suwałk na zakupy przyjechali nawet mieszkańcy Wilna, oddalonego o około 200 km od miasta. „Ceny są tu znacznie niższe, a na Litwie takich towarów nie ma, wybór jest bardzo szeroki” – powiedziała mieszkanka stolicy Litwy.

„Tańsze jedzenie tutaj, jesteśmy z Taurogów. Wszystko na Litwie jest drogie, życie jest straszne, nie wiem co się teraz dzieje. Ceny są wysokie” – powiedziała kobieta. Za kwotę około 200 euro zakupiła m.in. mleko, mięso, wodę, chemię gospodarczą oraz słodycze. Stwierdziła, że produkty zakupione wystarczą na około miesiąc.

Negatywne skutki zerowego VAT-u[edytuj | edytuj kod]

Negatywne skutki polskiego zerowego VAT-u widać w mniejszych litewskich sklepach znajdujących się w pobliżu granicy z Polską. Irena Petrauskienė, kierownik sieci sklepów Lazdijų prekyba, powiedziała, że przez obniżkę VAT-u sieć zmaga się z dużą konkurencją, oraz jest pod presją zamknięcia.

„Obniżenie z 5% do 0% może nie odgrywać znaczącej roli, ponieważ ogólna różnica w cenie jest bardzo niewielka. Ale Litwini bardzo lubią polskie produkty mleczne, drób, ryby, zwłaszcza przetwarzanego w Polsce łososia. Uwielbiają warzywa, które w Polsce też są tańsze. Litwini kupują też artykuły chemii gospodarczej” – powiedziała w wywiadzie dla serwisu 15min.lt.

Ogólne różnice cen[edytuj | edytuj kod]

Portal Pricer.lt przeanalizował ceny mięsa w litewskich i polskich sklepach. W badaniu wzięły udział najpopularniejsze sklepy spożywcze obu krajów (na Litwie najpopularniejszymi są Lidl, Maxima i Rimi, a w Polsce Lidl i Biedronka). Wszystkie porównywane towary były tańsze w Polsce, choć różnice cenowe nie były na identycznym poziomie we wszystkich przypadkach.

Różnice cenowe wybranych produktów (w euro):

  • kilogram boczku wieprzowego na Litwie kosztuje 3,99 euro, a w Polsce 2,08 euro. Różnica wynosi 1,91 euro, czyli 48%;
  • kilogram podudzia z kurczaka kosztuje 1,49 euro na Litwie i 1,09 euro w Polsce. Różnica wynosi 0,40 euro, czyli 27%;
  • filet z piersi indyka (krojony) kosztuje 5,98 euro na Litwie i 4,16 euro w Polsce. Różnica wynosi 1,82 euro, czyli 36%.

Źródła[edytuj | edytuj kod]