Przejdź do zawartości

2005-08-14: Kurmanbek Bakijew nowym prezydentem Kirgistanu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 14 sierpnia 2005

Kurmanbek Bakijew, były przywódca kirgiskiej opozycji został w niedzielę oficjalnie zaprzysiężony jako prezydent Kirgistanu w stolicy kraju - Biszkeku.

Bakijew wygrał lipcowe wybory prezydenckie uzyskując 89% głosów. Od 25 marca 2005 roku tymczasowo pełnił służbę głowy państwa po obaleniu Askara Akajewa w wyniku tulipanowej rewolucji.

Po przejęciu władzy 55-letni Bakijew chce zlikwidować korupcję. Zamierza także poprawić gospodarkę kraju, gdzie blisko 40% obywateli żyje poniżej granicy ubóstwa. Pragnie również poprawić demokratyzację i polityczną stabilność Kirgistanu.

"Wielu obywateli mojego kraju żyje w biedzie i nie jest pewnych co do przyszłości swojej jak i swoich dzieci" - powiedział.

W ramach gospodarczej odbudowy kraju zamierza rozwinąć turystykę, energię z elektrowni wodnych oraz górnictwo. Planuje znaleźć pracę dla wielu z niemal 5 milionów mieszkańców.

Kurmanbek Bakijew urodził się 1 sierpnia 1949 w mieście Masadan. Karierę polityczną rozpoczynał od funkcji lokalnego sekretarza radzieckiej partii komunistycznej. Później został liderem Ludowego Ruchu Kirgistanu. Ponad to pełnił funkcję gubernatora obwodu Czu od kwietnia 1997 do grudnia 2000 roku. W okresie 21 grudnia 2000 - 22 maja 2002 był premierem Kirgistanu.

Archiwum

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]