2008-12-23: Które kraje przyjmą więźniów z Guantanamo?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 23 grudnia 2008
Więzienie Guantanamo (2002)

Prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych Barack Obama planuje likwidację więzienia Guantanamo. Dzisiejsze wydanie „Washington Post” informuje, że około sześć państw europejskich rozważa możliwość przyjęcia więźniów z amerykańskiej bazy.

Wszelkie poczynania w tej kwestii nowa administracja USA odkłada do czasu inauguracji Obamy, a ta odbędzie się 20 stycznia 2009 r. Dotychczas oficjalnie tylko Niemcy i Portugalia wyrażały gotowość przyjęcia więźniów, zwalnianych z Guantanamo. Z informacji „Washington Post” wynika, że kilka krajów Europy nawiązało z prezydentem-elektem Barackiem Obamą wstępne kontakty w sprawia przejęcia części więźniów.

Niemiecka prasa z kolei doniosła, że do Niemiec trafić może 20 Ujgurów z Guantanamo, którzy niegdyś uciekli z Chin do Pakistanu i Afganistanu. Chińskie władze uważają ich za terrorystów i protestują przeciw ewentualnemu przyjmowaniu ich przez państwa trzecie. W „International Herald Tribune” napisano, że Niemcy mogą zgodzić się na przyjęcie byłych więźniów tylko wówczas, jeśli Amerykanie nie będą stawiać w tej sprawie żadnych warunków.

Guantanamo to więzienie dla osób podejrzanych o terroryzm. Istnieje w amerykańskiej bazie na Kubie od 2002 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]