Kraków: Muzeum Jana Pawła II wyruszy w podróż po Polsce w 18 metrowej ciężarówce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 31 marca 2011
Społeczeństwo
Mobilne Muzeum JP2 2011 04 01 04.JPG

W czwartek na Małym Rynku w Krakowie zostało zaprezentowane mobilne Muzeum Jana Pawła II. Muzeum-ciężarówka wyruszy w trasę po całej Polsce, promując powstające w Krakowie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

W 18-metrowej ciężarówce pomalowanej w barwach flagi Watykanu zmieściło się 62 m. kw. powierzchni wystawienniczej. Wśród eksponatów dostępnych w muzeum znalazły się przede wszystkim pamiątki po Janie Pawle II. Zwiedzający mogą zobaczyć między innymi sutannę, białą piuskę, ampułki na wino i wodę, brewiarz, różaniec i krzyż pektoralny, a także buty Jana Pawła II. W muzeum oprócz gablot z eksponatami i zdjęć prezentowane są filmy o życiu Karola Wojtyły w Wadowicach, Krakowie i Rzymie.

- Papież pielgrzym Jan Paweł II rozpoczyna teraz inną, ciekawą pielgrzymkę po Polsce. Zobaczymy, czy przyjęcie tego pielgrzymowania będzie owocne i tak serdeczne jak przyjęcie jego osoby podczas wszystkich wizyt w Polsce - mówił obecny na prezentacji muzeum Kardynał Stanisław Dziwisz dodał także iż jest możliwe, że w przyszłości ekspozycja muzeum zostanie poszerzona o relikwie Jana Pawła II.

Miesięczny koszt utrzymania muzeum wynosi około 10 000 zł, jednak prezes Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" ks. prałat Jan Kabziński zapewnił iż niezależnie od kosztów muzeum będzie podróżować po całym kraju odwiedzając także najmniejsze miejscowości jeśli zostanie do nich zaproszone.

Wszystkie dochody z podróży muzeum zostaną w całości przekazane na budowę Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

Zwiedzanie mobilnego muzeum jest bezpłatne. Ciężarówka pozostanie w Krakowie do 2 kwietnia.

Źródła[edytuj]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
POL województwo małopolskie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości