2009-08-12: Komputer osobisty PC obchodzi urodziny
12 sierpnia 1981 firma IBM zaprezentowała swój nowy wynalazek - komputer osobisty IBM PC. Wcześniej firma IBM znana była tylko z dużych komputerów typu mainframe (IBM System/360).
Ten protoplasta komputera osobistego (ang. Personal Computer) model IBM 5150 z 16-bitowym procesorem Intel 8088 pracującym z prędkością 4.77 MHz, posiadał 16 KB pamięci operacyjnej RAM w wersji najprostszej, 64 KB w wersji standardowej z możliwością rozbudowy do 256 KB, a nawet 640 KB. W istocie był przodek wszystkich dzisiejszych pecetów.
Mikrokomputer nie posiadał twardego dysku, a nośnikiem danych wykorzystywał wynalezione przez IBM jedną lub dwie stacje dyskietek 5,25" o pojemności 160 KB.
Jako producenta systemu operacyjnego wybrano firmę Digital Research, znaną z systemu CP/M. Niestety, firma odmówiła i dlatego opracowanie systemu powierzono firmie Microsoft zajmującej się dotychczas implementacjami języka Basic. Pierwsza wersja systemu operacyjnego przeznaczonego do IBM PC 5150 to PC-DOS v. 1.0, która z czasem zmieniła nazwę na MS-DOS. Firma z Redmond Microsoft ma mało czasu, więc zamiast tworzyć wszystko od nowa, zakupiła prawa do systemu QDOS od firmy Seattle Computer Products. Skrót QDOS jest znamienny – pochodzi od „Quick and Dirty Operating System”.
IBM odniosła sukces handlowy, w 4 miesiące sprzedano ponad 65 tys. egzemplarzy, a do świąt Bożego Narodzenia sprzedano jeszcze 100 tys. sztuk.
Był relatywnie tanim (w porównaniu do wycenionego na 15 tys. USD poprzednika, IBM 5100) komputerem biurowym, co między innymi zadecydowało o jego sukcesie rynkowym. Podstawowy model z 16 KB pamięci, bez stacji dysków kosztował 1556 dolarów.
12 sierpnia 1981 roku to początek rewolucji informatycznej społeczeństwa i zwycięstwa komputerów typu PC (po opublikowaniu dokumentacji technicznej, każdy mógł wytwarzać klony IBM PC). Sukces PC przyczynił się też do gwałtownego sukcesu Billa Gatesa i jego Microsoftu.
IBM wykorzystał w swoim komputerze istniejące już na rynku komponenty. Dzięki temu inni producenci mogli bez problemu tworzyć własne wersje komputerów osobistych w pełni kompatybilnych z otwartą architekturą IBM-a. Wkrótce też, pojawiły się jego klony. W efekcie, komputery osobiste stały się dostępne niemal dla każdego.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]Źródło: Encyklopedia Wikipedia
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- [1] – www.ibm.com, 12 sierpnia 2009