Przejdź do zawartości

2022-06-12: Kompleks hitlerowskich bunkrów kolejowych pod Tomaszowem Mazowieckim wpisany do rejestru zabytków

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 12 czerwca 2022
Wewnątrz obiektu
Wejście do jednego z bunkrów w Konewce udostępnionego do zwiedzania

W niedziele, 12 czerwca 2022 roku tomaszowska redakcja Polska Press poinformowała, że łódzki wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków hitlerowski kompleks bunkrów kolejowych w miejscowości Konewka pod Tomaszowem Mazowieckim. Jest to już drugi tak duży obiekt objęty ochroną konserwatorską, po wpisaniu dwa lata temu bunkrów kolejowych w pobliskiej wsi Jeleń.

Oba, skryte w lesie Puszczy Pilickiej, kompleksy podczas wojny wchodziły w skład niemieckiego stanowiska dowodzenia „Anlage Mitte”. Od dzisiejszej linii kolejowej nr 25 prowadziły do nich bocznice kolejowe. Kompleks schronów w Konewce składał się ze schronu kolejowego o długości około 385 metrów, dwóch schronów bojowych i schronów technicznych, podobnie jak w bliźniaczym zespole schronów znajdującym się w pobliskiej wsi Jeleń. Budowę kompleksu realizowała Organizacja Todt od kwietnia do października 1940 roku. Mniejsze obiekty projektowane były według standardowych planów Organizacji Todt, jak np. w Wilczym Szańcu czy w kwaterze niemieckiego Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach.

Kompleks bunkrów kolejowych w Konewce pod Tomaszowem Mazowieckim udostępnianiony jest do zwiedzania. Podróż samochodem z Warszawy do Konewki drogą ekspresową S8 trwa ok. 110 minut. Wielu mieszkańców Łodzi korzysta z bezpośredniego połączenia kolejowego z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego, a następnie dojeżdża do bunkrów leśną ale wybrukowaną ścieżką rowerową, zwiedzając później rezydencje carów rosyjskich – Spałę i średniowieczny kościółek św. Idziego (na malowniczym wzgórzu z którego rozpościera się widok na dolinę Pilicy), a następnie dobrze zachowaną synagogę w Inowłodzu. Przewóz rowerów koleją z Łodzi jest bezpłatny.

Źródła[edytuj | edytuj kod]