2014-04-21: Kompania Węglowa na skraju upadku?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 22 kwietnia 2014
Symbol górnictwa
Śląsk
KWK Knurów. Szyby "Paweł" (po lewej) rozebrany już "Piotr" (w środku) z napędem parowym i "Jan" (po prawej).
Szyby KWK Sośnica-Makoszowy
KWK Ziemowit w Lędzinach

.

KWK Bobrek
KWK Jankowice
KWK Pokój
KWK Bielszowice

Na początku kwietnia 2014 roku największy koncern górniczy w Europie Kompania Węglowa S.A. (KW) o zdolności wydobywczej do 40 mln ton węgla kamiennego rocznie, zatrudniający ok. 55 tys. pracowników w 15 kopalniach, znalazł się w dramatycznie trudnej sytuacji finansowej, choć jeszcze nie stracił całkowicie płynności finansowej. Potrzebne środki finansowe udało się pozyskać dzięki rozpoczęciu procesu sprzedaży Kopalni "Knurów-Szczygłowice" Jastrzębskiej Spółce Węglowej za prawie 1,5 mld zł[1], [2], [3]. Te prawie 1,5 mld złotych (z zaliczki od JSW Kompania wypłaciła bieżące pensje) starczy tylko do lipca. A co potem ?

W czwartek 17 kwietnia zarząd spółki podjął decyzję, że od 28 kwietnia do 5 maja włącznie dziewięć («Bolesław Śmiały», «Brzeszcze», «KWK Chwałowice», «KWK Jankowice», «KWK Piast», «KWK Pokój», «Ziemowit», „Piekary”, „Sośnica–Makoszowy” oraz specjalistyczne jednostki organizacyjne[4]) z piętnastu kopalń Kompanii Węglowej całkowicie wstrzyma wydobycie węgla kamiennego. Przestój wiąże się z zaprzestaniem wydobycia a to przełoży się na niższe wypłaty. Związkowcy są zdania, że wstrzymanie wydobycia, nie poprawi kondycji finansowej spółki. Pracownicy obawiają się, że zapowiadany termin przestoju od 28 kwietnia do 5 maja może nie być jedynym przestojem w najbliższym czasie. Według nich, w dalszych planach władz spółki jest dłuższa, nawet miesięczna przerwa w wydobyciu węgla. Na razie zarząd zamierza wprowadzić przestój ekonomiczny na cały miesiąc (maj lub czerwiec) w kopalniach: Piekary, "Brzeszcze", "Sośnica-Makoszowy" i Pokój. Górnicy obawiają się, jednak że to może być początek likwidacji kopalń. Czy dojdzie do protestów załogi?

Wicepremier Janusz Piechociński przypominał na spotkaniu w Katowicach, że 24 kwietnia wyłoniony ma zostać nowy zarząd Kompanii Węglowej, który zajmie się jej restrukturyzacją. Dzięki programowi restrukturyzacji Kompania Węglowa ma odzyskać rentowność w dwa lata[5]. W ubiegłym roku Kompania Węglowa zanotowała ponad miliard zł straty. Za to Katowicki Holding Węglowy S.A. w 2013 roku wypracował prawie 43 mln zł zysku netto, a LW Bogdanka S.A. wypracowała jeszcze więcej bo nawet prawie 330 mln zł[6]. No ale Bogdanka jest notowana na GPW, więc nie ma się czemu dziwić. Cóż statek tonie a kapitana nie ma, bowiem od ponad siedmiu miesięcy (kiedy dymisję złożyła Joanna Strzelec-Łobodzińska z wynagrodzeniem 70 tys zł miesięcznie) nie jest obsadzony fotel prezesa[7], a o nadużyciach informował prokuraturę wiceprezes Wojciech Kotlarek[8], [9]. Rada Nadzorcza powołała nowy sześcioosobowy zarząd. Na stanowisko prezesa wybrano Mirosława Tarasa[10].

Nowy zarząd będzie miał trudny orzech do zgryzienia. Będzie musiał rozwiązać prawdziwy węzeł gordyjski, bowiem Kompania Węglowa to taka przysłowiowa stajnia Augiasza. Kompania ma kiepską kondycję finansową i stoi nad przepaścią, grozi jej upadłość[11]. Kompania Węglowa nie jest rentowna i żyje na kroplówce oraz dzięki zastrzykowi pieniędzy, pochodzących ze sprzedaży aktywów oraz emisji obligacji. 10 grudnia Kompania Węglowa sprzedała za 310 mln zł spółce Tauron Polska Energia akcje Południowego Koncernu Węglowego SA[12], [13]. W dniu 1 lutego 2013 zarząd Kompanii Węglowej, zadłużając spółkę podpisał umowę emisji obligacji o wartości 700 mln zł[14]. Natomiast 31 października 2013 Kompania Węglowa wyemitowała już obligacje za 1 mld 230 mln zł, zadłużając[15] i zastawiając swoje srebra rodowe[16] (zwały na których jest 5 mln ton węgla zastawione są pod obligacje i pod zaciągnięte pożyczki)[17]. Niestety dalsze emisje obligacji są niemożliwe z uwagi na brak możliwości obsługi zadłużenia[18]. Wydaje się zatem, że koniec Kompani jest bliski i nieunikniony[19], boryka się ona bowiem ze spadkiem sprzedaży węgla oraz niskimi cenami tego surowca. Koszt jego wydobycia przekracza bowiem ceny rynkowe, więc wydobycie węgla nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Czy Kompanię Węglową czeka powolna śmierć? [20]. Czy Kompania Węglowa stoi nad przepaścią?[21].

Związki już zapowiedziały protesty w Katowicach w dniu 29 kwietnia, a 19 maja w Warszawie[22]. Demonstracja przejdzie ulicami Katowic od siedziby Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ulicy Jagiellońskej 25, pod siedzibę zarządu Kompanii Węglowej przy ulicy Powstańców 30, a następnie pod gmach Katowickiego Holdingu Węglowego przy ulicy Damrota 16. Manifestacja rozpocznie się o godz. 9:00 na placu Sejmu Śląskiego i Placu Bolesława Chrobrego, skąd po przejściu pod siedzibę Kompanii Węglowej a następnie pod siedzibę Katowickiego Holdingu Węglowego przemarsz będzie kontynuowany ulicami Damrota, Warszawską, Szkolną, Moniuszki, Uniwersytecką, Roździeńskiego i Rondem gen. Jerzego Ziętka na plac przed halą Spodkiem[23], [24].

Na dzień 6 maja zapowiedziane są rozmowy pomiędzy przedstawicielami rządu, a stroną społeczną. Natomiast związkowcy planują wielką demonstrację w Warszawie, która ma się odbyć 19 maja. Przed spotkaniem Donald Tusk mówił o tym, że węgiel ma być strategicznym fundamentem bezpieczeństwa energetycznego kraju[25]. Czy "szczyt węglowy" zażegna kryzys?[26]. Głównym powodem kryzysu w polskim górnictwie jest napływu taniego węgla spoza Unii Europejskiej, m.in import taniego (subsydiowanego) węgla z Rosji. Import rosyjskiego węgla do Polski w 2011 roku przekroczył 9 mln ton[27]. Polska Razem chce wprowadzić embargo na rosyjski węgiel[28], natomiast Solidarna Polska chce ceł zaporowych na węgiel oraz nie chce pakietu klimatycznego[29]. Pytanie: Co dalej z Kompanią Węglową? pozostaje na razie bez odpowiedzi. Po rozmowach z udziałem premiera Donalda Tuska w Katowicach związkowcy zrezygnowali z zaplanowanej na 19 maja akcji protestacyjnej w Warszawie i przesunęli termin na 16 czerwca. Nowy prezes Mirosław Taras nie wyklucza zamykania nierentownych kopalń[30] i zamierza przeprowadzić redukcję zatrudnienia[31]. Premier Donald Tusk zapobiegł manifestacji górników w Warszawie, która miała się odbyć 19 maja i zapewnił sobie spokojny przebieg i sporo górniczych głosów w wyborach do PE 25 maja[32].

Na domiar złego 30 maja wiceprezes Marek Uszko poinformował że odchodzi z Kompanii Węglowej[33].

W dniu 6 czerwca premier spotkał się ze związkowcami w Katowicach, gdzie ustalono wprowadzenie programów naprawczych w kopalniach zamiast ich likwidacji[34].

Czy w związku z tym związkowcy zrezygnują z planowanej manifestacji, która miałaby przejść ulicami Warszawy. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w poniedziałek tj. 9 czerwca[35].

Międzyzwiązkowy sztab protestacyjny odwołał zaplanowaną 16 czerwca górniczą manifestację w Warszawie[36], [37].

Galeria i ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj kod]

 1. Kopalnia "Knurów-Szczygłowice" sprzedana
 2. Kompania Węglowa sprzedaje kopalnię
 3. JSW ma przedwstępną umowę nabycia kopalni od KW za 1,49 mld zł
 4. Postój i likwidacja?
 5. Rada Nadzorcza Kompanii Węlowej przyjęła program naprawczy. Będzie konkurs na zarząd spółki
 6. LW Bogdanka wyniki finansowe
 7. Zmiana na fotelu prezesa Kompanii Węglowej
 8. Umowa Kompanii Węglowej za 22 mld zł pod lupą śledczych
 9. Miał powstać „węglowy orlen”. A jest miliard zł strat, afera w prokuraturze i 60 tys. wściekłych górników
 10. Komunikat Rady Nadzorczej Kompanii Węglowej
 11. Kompania Węglowa upadnie? Górnicy wychodzą na ulice. Najpierw Katowice, potem Warszawa
 12. Kompania sprzedała akcje PKW
 13. TAURON 100-procentowym właścicielem Południowego Koncernu Węglowego
 14. Kompania Węglowa podpisała umowy emisji obligacji wartości 700 mln zł
 15. Uchwały zarządu Kompanii Węglowej na wagę przyszłości
 16. Kompania Węglowa sfinalizowała emisję obligacji o wartości 1,23 mld zł
 17. Bez "brutalnych" zwolnień w Kompanii Węglowej
 18. Marek Uszko o sytuacji w Kompanii Węglowej.
 19. Kompania Węglowa na skraju upadku? Wydobycie w kopalniach stanęło
 20. Kompania Węglowa – ratunek czy powolna śmierć?
 21. Kompania Węglowa stoi nad przepaścią
 22. Jutro masówki, później demonstracje
 23. Wielka, górnicza manifestacja w Katowicach
 24. Górnicza manifestacja w Katowicach. Zdjęcia premiera oblano czerwoną cieczą
 25. Tusk: węgiel fundamentem bezpieczeństwa energetycznego w Polsce
 26. Czy "szczyt węglowy" zażegna kryzys?
 27. Zależność Polski w zakresie importu węgla kamiennego
 28. Polska Razem: potrzebne europejskie embargo na węgiel z Rosji
 29. Solidarna Polska chce "uczciwych ceł" na węgiel, nie chce pakietu klimatycznego
 30. Kompania Węglowa: czy nowemu prezesowi uda się ją uratować?
 31. Bez "brutalnych" zwolnień w Kompanii Węglowej
 32. Festiwal pomysłów na górnictwo
 33. Wiceprezes Marek Uszko odchodzi z Kompanii Węglowej
 34. Tusk: chcemy uniknąć wariantów drastycznych ws. Kompanii Węglowej
 35. Kopalnie nie będą likwidowane
 36. Górnicy nie przyjadą w czerwcu do Warszawy
 37. Górnicza manifestacja w stolicy odwołana
 38. Donald Tusk: spółki węglowe nie mogą być nastawione na maksymalizację zysku
 39. Buzek: Dzięki węglowi jesteśmy bezpieczni. Kompanię Węglową trzeba ratować
 40. Kaczyński w Katowicach: Tusk i Buzek doprowadzili do upadku kopalń i zamkną kolejne
 41. Miller: Premier gotów rzucić wszystko, aby górnicy nie przyjechali do Warszawy. To byłyby złe zdjęcia
 42. Chcą wprowadzić embargo na rosyjski węgiel
 43. Balcerowicz: zakaz importu węgla z Rosji byłby głupotą.
 44. Co dalej z Kompanią Węglową? Piechociński: musi zmniejszać koszty wydobycia
 45. Górnictwo: trzeba będzie likwidować nierentowne kopalnie
 46. Wypowiedzi poranka. Czarzasty: Za naszych rządów nie zwalniano górników. Hofman: Tusk oszukuje robotników
 47. Hofman: Tusk oszukał robotników
 48. Kompania Węglowa upadnie? Górnicy wychodzą na ulice. Najpierw Katowice, potem Warszawa
 49. Węglokoks może przejąć długi Kompanii

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości