Przejdź do zawartości

2009-09-29: Kolejny turysta poleci w kosmos

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 29 września 2009
Kanadyjczyk Guy Laliberté będzie siódmym w historii turystą kosmicznym na orbicie.
Zdjęcie przedstawia załogę rosyjskiej jednostki Sojuz TMA-16. Kolejno od lewej: siódmy kosmiczny turysta Guy Laliberté, Amerykanin Jeffrey Williams i Rosjanin Maksym Surajew kosmonauci, członkowie Dwudziestej Pierwszej Załogi Stacji Kosmicznej

W środę (30 IX) poleci kolejny turysta w kosmos.

Do lotu w kosmos szykuje się Guy Laliberté - kolejny orbitalny turysta.

Jeszcze we wrześniu tej jesieni cyrkowiec i połykacz ognia, 50-letni Guy Laliberté, ma polecieć w kosmos. Będzie siódmym kosmicznym turystą. Swoją cyrkową pasję obrócił w biznes i jako właściciel Cirque du Soleil wzbogacił się i zbił fortunę. Teraz zamierza udać się w kosmos. Lot w kosmos to dla niego ekstremalna przygoda, maksymalnie ekskluzywna rozrywka, niebezpieczna zabawa i nowe doświadczenie, które kosztować będzie 35 milionów dolarów. Kanadyjski miliarder Guy Laliberté jest już intensywnie przygotowywany do startu.

Kanadyjczyka w kosmos zabierają Rosjanie, którzy wystrzelą go 30 września na pokładzie rosyjskiego Sojuza TMA-16 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Laliberté będzie członkiem misji zaopatrzeniowej, która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Będzie mógł ją zwiedzić, a potem wróci na Ziemię. W załodze Sojuza znajdzie się Amerykanin, Jeffrey Williams dla którego bedzie to już trzeci lot oraz rosyjski kosmonauta Maksym Surajew.

Surajew i towarzyszący amerykański astronauta Jeffrey Williams dołączą do obecnej załogi stacji ISS. Laliberte wróci na Ziemię wraz z Rosjaninem Giennadijem Padałką i Amerykaninem Michaelem Barrattem na pokładzie Sojuza TMA-14.

Laliberte ma pięcioro dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Z myślą o nich chciałby w kosmosie zwrócić uwagę na problem niedoboru wody w niektórych regionach świata. W 2007 roku założył fundację walczącą z ubóstwem na świecie.

Ostatni dotąd komercyjny lot w kosmos odbył w marcu amerykański milioner Charles Simonyi. Według doniesień mediów, za swą drugą już wyprawę na ISS zapłacił Rosjanom 35 mln dolarów.

Laliberte spędzi 12 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Spotka się tam ze swoim rodakiem Bobem Thirskiem, który rozpoczął już sześciomiesięczny pobyt na orbicie. Laliberte będzie trzecim Kanadyjczykiem, który odwiedzi Międzynarodową Stację Kosmiczną, a Julie Payette była pierwszym astronautą z Kanady, który przebywał na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Galeria i ciekawostki

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]