2009-07-13: Kim Dzong Il ma raka trzustki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 13 lipca 2009
Azja

Chociaż stan zdrowia 67-letniego przywódcy Korei Północnej jest jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic państwowych, udało się uzyskać informacje od służb wywiadowczych. Kim Dzong Il jest chory na raka trzustki, co zagraża jego życiu.

Obecny przywódca Korei Północnej objął władzę po śmierci swojego ojca w 1994 r. Od tego czasu państwowe media nazywały go „Drogim przywódcą”. Jednak Kim Dzong Il jest podejrzany o zlecenie dokonania zamachu bombowego w Birmie w 1983r., w którym zginęło 17 osób - ważnych osobistości południowokoreańskich oraz innego zamachu bombowego na samolot pasażerski linii "Korean Air", który kosztował życie 115 osób.

Kim Dzong Il jest także posądzany o handel narkotykami, fałszowanie obcych walut, czy opracowywanie planów porywania obywateli japońskich i wymiany ich za okup.

Prawdopodobnie problemy zdrowotne Kim Dzong Ila skłaniają go do postawienia pytania o sukcesję. Zdaniem południowokoreańskich ekspertów groźby zaatakowania Południa, mogą mieć na celu utorowanie drogi do władzy najmłodszemu synowi Kim Dzong Ila.

Rak trzustki jest złośliwym nowotworem części wewnątrzwydzielniczej trzustki. Obecnie na świecie obserwuje się tendencje umieralności z powodu raka trzustki. Szczyt zachorowań przypada na 60.-80. rok życia. U 80% chorych z rakiem trzustki występuje cukrzyca.

Źródła[edytuj | edytuj kod]