Przejdź do zawartości

2007-06-07: Kilkanaście śmiertelnych ofiar cyklonu w Omanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Widok Gonu z satelity (4 czerwca)
Widok Gonu z satelity (5 czerwca)
Trasa przejścia Gonu
Oman położony jest w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego, nad morzem Arabskim.
czwartek, 7 czerwca 2007

Cyklon Gonu, który przeszedł 6 czerwca przez Oman, doprowadził do śmierci 20 osób. 18 000 zostało ewakuowane z zagrożonych terenów. Istniało również duże zagrożenie dla przemysłu naftowego, dlatego kontenerowce opuściły pobliskie porty. Meteorolodzy uważają, że z powodu zimniejszej wody oceanicznej, suchego powietrza oraz kilku innych czynników cyklon, zanim dotrze do Iranu, znacznie osłabnie.

Skutki przejścia[edytuj | edytuj kod]

Oman[edytuj | edytuj kod]

W wielu miejscach omańskie ulice zostały zalane. Woda zniszczyła wiele budynków i powaliła drzewa. W wielu miejscach nie ma prądu. Tajfun zakłócił eksport gazu oraz ropy, zmniejszając podaż o 650 tysięcy baryłek dziennie, zamknięto giełdę oraz wiele instytucji prywatnych i publicznych do soboty. Oman Air także wstrzymał wszystkie loty. Policja omańska ogłosiła stan zagrożenia klęską żywiołową.

Iran[edytuj | edytuj kod]

W Iranie ogłoszono stan zagrożenia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Iraku zaapelowało do osób mieszkających w dwóch zagrożonych prowincjach, o opuszczenie swoich domostw i poszukanie bezpiecznego schronienia w innych regionach.

Zjednoczone Emiraty Arabskie[edytuj | edytuj kod]

Cyklon uderzył też we wschodnie wybrzeże Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ulice przybrzeżnych miast zostały zalane.

Zatoka Perska[edytuj | edytuj kod]

W Zatoce Perskiej zaobserwowano wysokie fale, dochodzące nawet do 12 metrów. Irańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaleca w najbliższych dniach unikanie transportu wodnego.

Najsilniejszy cyklon od 1945[edytuj | edytuj kod]

Takie silne wiatry i cyklony są na Bliskim Wschodzie niezwykłą rzadkością. Cyklon Gonu to najsilniejszy cyklon od 1945 roku. Od porannych godzin 7 czerwca sztorm tracił na sile i stopniowo zmieniał się w burzę tropikalną. Amerykańskie Centrum Ostrzegania Przed Tajfunami poinformowało, że Gonu będzie słabł oraz, że ominie irańskie złoża ropy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]