Przejdź do zawartości

2008-07-01: Katowice: konferencja dotycząca statusu śląskiej mowy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 1 lipca 2008

30 czerwca 2008 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyła się konferencja pt. "Śląsko godka - jeszcze gwara czy jednak już język?" podczas której debatowali naukowcy, publicyści i przedstawiciele stowarzyszeń zajmujących się próbą opisu śląskiej mowy.

Na konferencję przybyło ok. 300 osób, które wypełniły całą wynajętą na to spotkanie salę

Najwięcej tematów dotyczyło sposobu zapisu mowy śląskiej, trwały także dyskusje dotyczące tego, czy śląski to język, gwara czy też dialekt. Padały także argumenty za tym, że w procesie tworzenia standaryzacji śląskiego, w celu nadania mu statusu uznawanego jako odrębny języka w Polsce, mogą zaniknąć cechy poszczególnych etnodialektów, czyli jego odmian. Nie brakowało także głosów krytycznych wobec nadawania śląskiemu miana języka. Jedno z wystąpień zawierało tezę, iż część prelegentów jest członkami RAŚ a konferencja jest promocją śląskiego separatyzmu. Jednakże głosy te, chociaż prezentowane przez środowiska naukowe, były odosobnione, a większość wystąpień była przyjmowana gromkimi brawami, w szczególności wobec prelegentów, którzy na sali przemawiali po śląsku.

Po otwarciu konferencji, którego dokonała Wicemarszałek Senatu RP Krystyna Bochenek, od godziny 10:30 do 12:50, z półgodzinną przerwą, swoje wystąpienia zaprezentowali w kolejności:

  • dr hab. Jolanta Tambor - Czuć pismo nosem. O potrzebie kodyfikacji grafii śląskiej
  • prof dr hab. Bogusław Wyderka - O kodyfikacji śląskiej leksyki
  • dr Tomasz Kamusella - Czy śląszczyzna jest językiem? Spojrzenie socjolingwistyczne
  • dr Artur Czesak - Mowa Górnoślązaków - nowe otwarcie?
  • Łukasz Grzędzicki - Kaszubszczyzna - droga do języka
  • Andrzej Roczniok - Gwara nierówna językowi, ale zapis ten sam
  • Bogdan Kallus - Propozycja normatywizacji pisowni regionalnego języka śląskiego
  • Grzegorz Wieczorek - Pomiędzy konwencją a dowolnością, czyli jak świadomie przeciwdziałać rozpływaniu się śląszczyzny w języku ogólnopolskim? Kilka słów o potrzebie edukacji językowej Ślązaków

Po tej części nastąpiło wygłoszenie kilkunastu kilkuminutowych komunikatów. W tej części wystąpili m.in. przedstawiciele stowarzyszeń zajmujących się promocją śląskiej mowy: Pro Loquela Silesiana oraz świeżo zarejestrowana "Danga" (danga to śląska nazwa tęczy), po czym o 14:30 zakończono oficjalną część konferencji. Jolanta Tambor na zakończenie powiedziała, że najprawdopodobniej tego typu konferencje będą powtarzane w przyszłości. Rozmowy kuluarowe trwały jednak jeszcze przez prawie godzinę.

Poniżej przedstawiamy fotoreportaż z konferencji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
zdjęć z konferencji
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości