Przejdź do zawartości

2007-07-17: Katowice: I Marsz Autonomii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Katowice: I Marsz Autonomii)
wtorek, 17 lipca 2007
Koniec marszu, wypisywanie pocztówek do prezydenta

Kilkaset osób z emblematami "Gůrny Ślůnsk", "Oberschlesien" oraz flagami i godłami Górnego Śląska przeszło w niedzielę 15 lipca 2007 roku ulicami Katowic w pierwszym "Marszu Autonomii". Uczczono w ten sposób 87. rocznicę uchwalenia autonomii dla Śląska.

Marsz rozpoczął się o godzinie 10:30 na rynku w Katowicach, a zakończył przy gmachu Sejmu Śląskiego. Przez całą drogę grała orkiestra. Przy gmachu urządzono konkurs, były rozmowy, wysyłano również pocztówki do prezydenta Lecha Kaczyńskiego z prośbą o przywrócenie autonomii. Jednym z gości był śląski pisarz i malarz Henryk Waniek. Po zakończeniu marszu, uczestnicy udali się do Górnośląskiego Centrum Kultury, gdzie zostały wyświetlone filmy o tematyce Śląska.

Marsz został zorganizowany przez Ruch Autonomii Śląska. Piotr Spyra, prezes Ruchu Obywatelskiego "Polski Śląsk" wystąpił z apelem o uczczenie dnia 15 lipca i zapowiedział, że jego stowarzyszenie poprosi Sejm RP, aby ten ustanowił 15 lipca narodowym świętem polskiej części Śląska. Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ zapewnił, że marsz będzie powtarzany co roku. Z kolei 6 maja – w rocznicę likwidacji autonomii przez komunistyczną władzę Polski – będą odbywać się demonstracje w Warszawie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Ślązacy wysłali kartki do prezydenta – Gazeta Wyborcza - Katowice, 16 lipca 2007
  • 15 lipca narodowym dniem polskiego Śląska? – Gazeta Wyborcza - Katowice, 13 lipca 2007