Kara dla Szpitala im. Świętej Rodziny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
POL location map.svg
piątek, 4 lipca 2014

Szpital im. Świętej Rodziny, którego dyrektorem jest prof. Bogdan Chazan, ma zapłacić 70 tys. zł kary — poinformował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jest to efekt inspekcji, którą przeprowadził NFZ.

Po zakończeniu kontroli przez Narodowy Fundusz Zdrowia, konsultanta krajowego oraz Rzecznika Praw Pacjenta wnioski z kontroli przekazano m.in. prokuraturze. „Kontrola wykazała, że dyrektor szpitala im. Świętej Rodziny prof. Bogdan Chazan złamał przepisy ustawy o zawodzie lekarza, nie informując pacjentki o innej placówce, w której mogłaby dokonać aborcji” – poinformował minister Arłukowicz. Zaznaczył, że NFZ jest po to, żeby pilnować przestrzegania prawa i wykonywania warunków umowy. „I to się stało” – powiedział.

Profesor Chazan – powołując się na klauzulę sumienia – odmówił wykonania aborcji. Nie wskazał również innej placówki, która dokonałaby zabiegu. „Ta kara nie jest adekwatna i ma charakter represyjny. Za wykonanie aborcji szpital otrzymałby 1,6 tys. zł, a teraz musi zapłacić 70 tys. zł. To jest okup za życie dziecka” – powiedział w TVN24 prof. Chazan. Podkreślił, że nie czuje się winny i od decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia się odwoła.

Źródła[edytuj | edytuj kod]