2010-08-11: KDE 4.5.0 zostało oficjalnie wydane
Wygląd
(Przekierowano z KDE 4.5.0 zostało oficjalnie wydane)
środa, 11 sierpnia 2010
|
10 sierpnia o godz. 15:00 czasu polskiego wydano KDE 4.5.0, kolejną wersję zaawansowanego środowiska graficznego dla systemów uniksopodobnych. W skład wydania wchodzą trzy produkty KDE: Development Platform (platforma dla deweloperów), Application Compilation (zbiór aplikacji) i Plasma Workspaces (przestrzenie robocze Plasma).
Najważniejsze zmiany w poszczególnych produktach obejmują:
Development Platform:
- Integracja silnika renderującego HTML – WebKit. Wspiera on teraz zapamiętywanie haseł i inne możliwości Konquerora (domyślnej przeglądarki WWW w KDE). Oczywiście, inne aplikacje również mogą korzystać z WebKita w miejsce KHTML.
- KHTML zyskał wsparcie dla XPath.
- Zwiększono wydajność pobierania danych dla potrzeb stron internetowych, poprzez zmianę sposobu kolejkowania pobierania elementów. Zarówno KHTML jak i WebKit zyskały na tej zmianie.
- Przestrzenie roboczy Plasma mogą być teraz konfigurowane przy pomocy szablonów pisanych w języku JavaScript, które mogą być rozprowadzane jako małe, niezależne pakiety. Pozwala to na łatwą zmianę schematów i ustawienie domyślnego wyglądu pulpitu (przydatne dla administratorów i menadżerów wydań w poszczególnych dystrubucjach).
- Wprowadzono nowy mechanizm buforowania (cache) danychdla aplikacji- KSharedDataCache. Jest on już wykorzystywany do buforowania ikon i daje się zauważyć znaczące przyspieszenie w tej części.
- Dodano bindingi dla Perla, poprawiono bindingi dla Ruby. Pakiet KDE Games doczekał się pierwszej gry napisanej w całości w Pythonie.
- Biblioteka Phonon może teraz opcjonalnie używać PulseAudio.
Plasma Workspaces:
- Zwiększono przejrzystość obszaru powiadomień, między innymi poprzez zastosowanie monochromatycznych ikon.
- KWin otrzymał nowy mechanizm układania okien – Tiling; pozwala on na układanie okien w taki sposób, aby pokrywały maksymalną dostępną powierzchnię ekranu, jednocześnie na siebie nie nachodząc (dzieląc ekran np. w stosunku 50:50 lub 50:25:25). Od tej pory można też przeciągać okna chwytając za wolną przestrzeń (działa tylko w aplikacjach Qt).
- Liczbę wirtualnych pulpitów można zmieniać bezpośrednio z apletu Pager lub widoku “siatka pulpitu”.
- Zwiększono wydajność efektów graficznych na większości konfiguracji sprzętowych.
- Wprowadzono mechanizm Aktywności (Plasma Workspace Activities), który powinien uprościć zarządzanie widżetami.
- Plasma Netbook otrzymał wiele drobnych modyfikacji, które mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka, ale usprawniają pracę.
- Nowe narzędzie oxygen-settings pozwala zaawansowanym użytkownikom na szczegółowe dostosowanie wyglądu domyślnego tematu Oxygen. Silnik Aurorae otrzymał efekt rozmycia (blur); może on być wyłączony w zależności od możliwości sprzętu.
- Wszystkie aplikacje KDE mogą korzystać teraz z kalendarzy: tajskiego, tajwańskiego i japońskiego. Dodano również wsparcie dla większej liczby zestawów cyfr; lokalne święta są wyświetlane z większą ilością szczegółów (aplet kalendarza).
Applications Compilation:
- W KDE Games pojawiła się nowa gra – Kajongg. Jest to oryginalny, czteroosobowy Mahjongg, pierwsza gra w KDE napisana w całości w języku Python. Kilka innych gier dostało różne ulepszenia.
- Programy edukacyjne również ujrzały wiele usprawnień, najwięcej dotknęło programu wspomagającego naukę – Parley.
- “Wirtualny Glob” – Marble, otrzymał funkcję wyznaczania trasy i możliwość pobrania map (np. przed podróżą)
Źródła
[edytuj | edytuj kod]Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Wydano KDE 4.5.0”, którego autorem jest Michała Bielawskiego, opublikowanego w serwisie OSnews (więcej informacji).