2005-06-30: Jimmy Wales zapowiada współpracę pomiędzy KDE Group i Fundacją Wikimedia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 30 czerwca 2005
Logo KDE
Logo KDE

Współpraca pomiedzy KDE Group, twórcami wolnego oprogramowania dla systemu GNU/Linux, oraz Fundacją Wikimedia została niedawno zapowiedziana na konferencji LinuxTag w Karlsruhe. Organizacje te zamierzają stworzyć protokół, dzięki któremu stanie się możliwy dostęp do danych projektu Wikimedia z dowolnego programu, w szczególności pochodzącego z pakietu KDE

Grupa KDE postara się zintegrować część aplikacji ze swego pakietu z danymi pochodzącymi z projektów Wikimedia. Na przykład amaroK, odtwarzacz multimedialny, będzie używał danych z Wikipedii, aby pokazywać informacji o muzyce odgrywanej w danym momencie. Inne aplikacje, takie jak chemiczna baza danych Kalzium, baza danych o niebie KStars, czy pakiet biurowy KOffice, będą używać danych z Wikipedii, lub jej projektów siostrzanych.

Technologia ta będzie opierała się na protokole SOAP/WSDL, który jest używany między innymi przez "Google API". Może ona być wykorzystana praktycznie na każdej platformie i w każdym środowisku programistycznym.

Prawdopodobne jest także włączenie archiwum Wikipedii do części edycji KDE na nośnikach CD-ROM (np. w różnych dystrybucjach Linuksa) po to, aby stało się możliwe korzystanie z jej danych bez połączenia z siecią Internet.

Źródła[edytuj | edytuj kod]