2007-06-12: Jest przeglądarka Safari dla Windows

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 czerwca 2007
Interfejs programu.

Firma Apple wypuściła nową wersję przeglądarki internetowej Safari (Safari 3 Public Beta), bardzo dobrze znanej użytkownikom komputerów Macintosh (Maców). To co przykuwa uwagę, to fakt iż przeglądarka ta po raz pierwszy ukaże się w wersji dla systemu Windows. Można ją ściągnąć ze strony WWW firmy.

Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy poszukiwali przeglądarki przeznaczonej dla "okien", opartej na silniku KHTML, na którym - a dokładniej na opartym na nim silniku Webkit - jest oparta m.in. przeglądarka "Safari" (także Konqueror dla Linuxa; zobacz informacje o przeglądarce Swift). Wśród nich są webmasterzy, którzy nie będą musieli posiadać oddzielnych komputerów Macintosh, jeżeli będą chcieli pisać aplikacje internetowe dla użytkowników tych maszyn. Jednak lista osób korzystających z sieci Internet zainteresowanych tą przeglądarką może się zwiększyć, ponieważ, jeśli to zgodne z prawdą, jak podaje oficjalna strona Apple, z której można pobrać Safari, przeglądarka ta może być najszybsza z dostępnych dla Windows.

Do tej pory istniały niezbyt wygodne w użyciu, instalacji lub niestabilne i niedopracowane przeglądarki internetowe dla Windows oparte o wyżej wspomniany mechanizm KHTML, takie jak: Swift, czy Konqueror w oparciu o Cygwin.

Oto kilka cech Safari dla Windows, ujawniających się po uruchomieniu strony Wikinews:

  1. Wygląd okna przeglądarki taki sam, lub prawie taki sam jak standardowych okien znanych z komputerów Macintosh. Tak samo z przyciskami formularzy na stronie czy paskami przewijania;
  2. Wygląd czcionki różni się nieco tłustością - w Safari normalna czcionka jakby odrobinę bardziej pogrubiona;
  3. Z nieznanych przyczyn nagłówki strony (np. 12 czerwca 2007) wyświetlają się w kolorze tła;
  4. Pojawiają się drobne różnice w wyświetlaniu niektórych elementów witryny, ich układzie. Może się zdarzyć, że coś co powinno być, po prostu się nie wyświetla (np. aktywna zakładka taka jak artykuł);
  5. Możliwość przeglądania stron w osobnych zakładkach (skrót Ctrl-t).

Źródła[edytuj | edytuj kod]