2006-07-19: Jarosław Kaczyński wygłosił exposé

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 19 lipca 2006

Premier Jarosław Kaczyński rozpoczął swoje exposé od podziękowania Kazimierzowi Marcinkiewiczowi za trud przewodzenia rządowi mniejszościowemu. Zapewnił również, że jego rząd będzie rządem kontynuacji.

Premier Kaczyński podkreślił, że docenia to, co zrobił Kazimierz Marcinkiewicz. Powiedział, że były premier "wypełnił misję dobrze (...) Należą mu się słowa podziękowania."

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że jego rząd ma te same cele co rząd Marcinkiewicza. Zaznaczył jednak, że nowy rząd będzie "rządem nadziei i optymizmu". Jego zdaniem Polacy mają z czego się cieszyć. Premier podkreślił, że "warto być Polakiem i warto, by Polska trwała".

Kaczyński zwrócił uwagę na to, że Polska ma wiele problemów, takich jak najniższy dochód narodowy w Europie, malejący przyrost naturalny, brak mieszkań, wysokie bezrobocie i słaba infrastruktura.

Premier wskazał, że priorytetem dla jego rządu będzie zapewnienie bezpieczeństwa gospodarczego, energetycznego oraz ochrona ludności przed terroryzmem. Zwrócił uwagę na to, że zostały już podjęte działania w celu pozyskania nowych źródeł gazu.

Kaczyński oświadczył, że jego zdaniem przeprowadzenie lustracji jest niezbędne. Zaznaczył jednocześnie, że konieczna jest również lustracja majątkowa. Premier powiedział, że jego "rząd nie ma nic przeciwko ludziom zamożnym. Ale jeśli chodzi o ludzi funkcjonujących w życiu publicznym, to ta zamożność musi być poddana dokładnemu sprawdzeniu. Musimy wiedzieć, kto i z jakiego powodu jest zamożny".

Premier powiedział, że jego rząd zrobi wszystko, aby rozładować napięcia społeczne związane ze służbą zdrowia.

Kaczyński zapewnił również, że rząd kierowany przez niego będzie bronił tradycyjnego modelu rodziny i nie dopuści do legalizacji związków homoseksualnych.

Premier powiedział, że zmiana na stanowisku premiera była konieczna dla zapewnienia spójności władzy w Polsce.

Wieczorem zaplanowane jest głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Jarosława Kaczyńskiego. Sejm wyraża poparcie rządowi bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gabinet Kaczyńskiego nie powinien mieć problemów z uzyskaniem wotum zaufania, gdyż do uzyskania poparcia wystarczą głosy koalicji PiS-LPR-Samoobrona.

Źródła[edytuj | edytuj kod]