Przejdź do zawartości

2010-02-08: Janukowicz wygrał na Ukrainie, Chinchilla zwyciężyła w Kostaryce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 8 lutego 2010

Po przeliczeniu 95,42 procent głosów z wczorajszych wyborów prezydenckich na Ukrainie wynika, że wygrał je Wiktor Janukowicz. Minimalnie, bo jego przewaga nad Julią Tymoszenko wynosi zaledwie 2,17 procent. Tymczasem na Kostaryce zwyciężczynią wyborów prezydenckich okazała się Laura Chinchilla.

Ukraina

[edytuj | edytuj kod]

Janukowicz zdobył 48,28 procent głosów, Tymoszenko zaś 46,11 proc. Różnica 2,17 procent to ok. 527 tysięcy głosów na korzyść prorosyjskiego polityka. Przypomnijmy - jeszcze wczoraj, z sondażowych wyników exit polls zaraz po głosowaniu wynikało, że Janukowicz wyprzedził swoją kontrkandydatkę o 10 pkt proc.

Julia Tymoszenko nadal nie przyznaje się do porażki. Janukowycz mówi głośno, że czas, by ją uznała. Zwolennicy Partii Regionów zapowiadają dziś demonstrację pod hasłem obrony wyników wyborów.

- Wstępne rezultaty wyborów świadczą o tym, że pomarańczowa rewolucja nie tylko się zakończyła, lecz że poniosła krach. Nie ziściły się nadzieje obywateli Ukrainy na realną demokratyzację systemu politycznego. Przy czym znacznej degradacji uległa sytuacja społeczno-gospodarcza w tym kraju - skomentował wynik wyborów przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych rosyjskiej Dumy Państwowej, Konstantin Kosaczow.

Kadencja prezydenta na Ukrainie trwa pięć lat po których upływie, głowa państwa może starać się o reelekcję.

Kostaryka

[edytuj | edytuj kod]
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Wybory prezydenckie w Kostaryce Laura Chinchilla, która zostanie pierwszą kobietą-prezydent w tym kraju. Chinchilla zdobyła ponad 40% głosów, a to zgodnie z kostarykańską ordynacją wyborczą wystarczy by objąć fotel prezydenta już po I turze.

Rywale pani prezydent-elekt Otton Solis z centrolewicy i prawicowiec Otto Guevara, uznali swoją porażkę w wyborach.

Obecny prezydent Kostaryki Oscar Arias Sanchez złoży prezydenturę 8 maja 2010, kiedy Laura Chinchilla zostanie oficjalnie zaprzysiężona na 48. prezydenta Kostaryki.

Kadencja prezydenta w Kostaryce trwa cztery lata, a po ich upływie nie może bezpośrednio starać się o reelekcję, jednak po upływie kolejnych czterech lat były prezydent znów może przystąpić do rywalizacji o fotel prezydencki.

Równocześnie z wyborami prezydenckimi wczoraj w Kostaryce głosowano w wyborach parlamentarnych oraz lokalnych. Frekwencja była niska, bowiem w głosowaniu uczestniczyło 33,43% z 2,8 mln uprawnionych.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]