Przejdź do zawartości

2009-10-03: Irlandia: wyniki powtórkowego referendum ws. traktatu lizbońskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
sobota, 3 października 2009
Unia Europejska

Europa

Portugalia, Lizbona, uroczystość podpisania traktatu (13 grudnia 2007)
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Referendum w Irlandii w 2009 roku

Wg oficjalnych wyników 67,1 % głosującego irlandzkiego społeczeństwa opowiedziała się za traktatem. Oznacza to, żeby traktat wszedł w życie potrzebne są jeszcze podpisy prezydentów Czech i Polski.

Opinie po wyborach[edytuj | edytuj kod]

Od rana trwało liczenie głosów. Wg nieoficjalnych danych pojawiających się w ciągu dnia ok. 60 % Irlandczyków oddało głosy za przyjęciem traktatu. Irlandzki minister spraw zagranicznych Micheal Martin kilka godzin po zakończeniu głosowania oznajmił, że większość Irlandczyków głosowała na tak.

Jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników premier Irlandii Brian Cowen ogłosił, iż większość uczestniczących Irlandczyków w wyborach głosowała na tak. Podjęliśmy zdecydowany krok ku silniejszej, uczciwszej i lepszej Europie. Dzisiaj powiedzieliśmy innym krajom Europy, że jesteśmy z nimi - mówił irlandzki premier.

Wynik oficjalny[edytuj | edytuj kod]

67,1 % Irlandczyków poparło traktat. 32,9 proc głosowało przeciw. Frekwencja wyniosła 58 proc.

Teraz Europa patrzy na Czechy i Polskę, bowiem prezydenci tych krajów Vaclav Kalus i Lech Kaczyński nie ratyfikowali tego dokumentu. Ostatnim prezydentem, który to uczynił był Horst Köhler. Do ratyfikacji traktatu przez Niemcy doszło 25 września.

Dowiedz się więcej o traktacie lizbońskim w Wikipedii

Źródła[edytuj | edytuj kod]