Przejdź do zawartości

2013-12-06: III Salon Ciekawej Książki w Łodzi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 29 listopada 2013

III Salon Ciekawej Książki w Łodzi odbywał się w dniach 29 listopada – 1 grudnia 2013 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Organizatorem po raz kolejny były Międzynarodowe Targi Łódzkie, poprzednie dwie edycje były na terenie Targów, ta po raz pierwszy na terenie Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej.

W założeniu Salon miał prezentować najciekawsze książki wydawnictw działających w Łodzi ale i wydawnictw z Polski. Wystawców było 50 (w poprzednich edycjach 60 i 100), głównie z Łodzi. Tak jakoś się złożyło, że w przeważającej liczbie były reprezentowane wydawnictwa dla dzieci. Wydawnictwa „dla dorosłych” z kraju prezentował „Znak” (a i on w ofercie miał przede wszystkim książki dla dzieci m.in. serię o Bolku i Lolku). Pozostałe to głównie wydawnictwa akademickie np. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego czy szkoły filmowej, choć był też Dom Wydawniczy Księży Młyn. Natomiast dziecięcą literaturę pokazało wiele wydawnictw poczynając od Naszej Księgarni na wielu łódzkich wydawcach kończąc np. na książkach „tuwimowskich” „Literatury”. Odwiedzający Salon narzekali jednak na brak atrakcyjnych ofert, szczególnie cenowych. 10% zniżki to stanowczo zbyt mało – twierdzili. W czasie trwania salonu odbywały się też spotkania z najmłodszymi czytelnikami, ludźmi z branży, choć pomieszczenia do spotkań były zbyt mało odseparowane od przestrzeni wydawniczej. Z czytelnikami spotkali się autorzy: Izabela Klebańska, Albena Grabowska-Grzyb i Michał Zawadka.

W drugim dniu Salonu, w sobotę 30 listopada 2013 r. Elżbieta Olszewska, dyrektor programowy fundacji „ABC XXI Cała Polska Czyta dzieciom” została uhonorowana Orderem Uśmiechu, międzynarodowym odznaczeniem nadawanym przez dzieci dorosłym za działania przynoszące radość dzieciom. Elżbieta Olszewska jest współautorką filmów i książek poświęconych wychowaniu dzieci. Pracuje także jako wykładowca i trener.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Izabela Adamczewska – Salon Ciekawej Książki – kiermasz zamiast targów. – Gazeta Wyborcza-Łódź” s. 2, 2 grudnia 2013
  • (ŁK) Łukasz Kaczyński – Ściana ilustratorów i podsumowanie Roku Tuwima, czyli nie samą książką czytelnik żyje – „Dziennik Łódzki” nr 280 (23536) s. 13, 2 grudnia 2013 r.
  • (mek) – Order Uśmiechu dla Elżbiety Olszewskiej – „Dziennik Łódzki” nr 280 (23536) s. 3, 2 grudnia 2013 r.